Каури (полжави)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Каури
Морски полжав
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Мекотели
Класа: Полжави
Натсемејство: Cypraeoidea
Семејство: Cypraeidae
Род: Cypraea
Лине, 1758
Типски вид
Cypraea tigris
Лине, 1758

Види го текстот.

Каури е име за група од мали до големи морски полжави од фамилијата Cypraeidae. Зборот ,,каури‘‘ често се користи и за черупките на овие полжави.

Оваа група на морски полжави претежно живеат во крајбрежните води на Индискиот и Тихиот Океан. Нивните набабрени, дебели оклопи се убаво обоени и светкави. Оклопот на златните ципреи долг 10 cm, бил традиционално носен од кралските семејства од островите во Тихиот Океан. Еден вид на морски полжав од овој род, жолт вид од 2,5 cm, служел како средство за плаќање во Африка и на други места. [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Британика