Прејди на содржината

Катерина од Шведска

Од Википедија — слободната енциклопедија

Катерина од Шведска (околу 1332 година - 24 март 1381 година) — шведска благородничка. Таа е почитувана како светица во Римокатоличката црква. Нејзиниот татко бил Улф Гудмарсон, Господар на Улвуса, а мајка и била Бриџит од Шведска (позната како Биргита Биргерсдотер од Финста во нејзиниот живот).[1]

Живот[уреди | уреди извор]

На возраст од дванаесет или тринаесет години се венчала за лорд Егерт ван Кирен, религиозен млад благородник со германско потекло, кого го убедила да даде завет на апсолутна чистота и двајцата живееле во состојба на невиност.[1] Катерина ја придружувала нејзината мајка во Рим во 1349 година и наскоро по пристигнувањето дознала за смртта на нејзиниот сопруг. За Катерина се вели дека напишала посветено дело насловено Утеха на душата (на средновековен шведски Siælinna tröst, или Själens tröst на современ шведски јазик); датирана копија од 1407 година сè уште постои.

Останала со нејзината мајка, ја придружувала на неколку патувања, вклучително и едно до Светата земја. При смртта на Бриџит, Катерина се вратила во Шведска со телото на нејзината мајка, кое било погребано во манастирот Вадстена. Кетрин станала главна сестра на манастирот Бригит во опатијата Вадстена, основана од нејзината мајка.[1] Катерина ја презела задачата да ја формира заедницата според правилата што нејзината мајка ги напишала и го водела Редот на Светиот Спасител или Бриџитини . Подоцна, таа се вратила во Рим да работи на канонизацијата на нејзината мајка. Таа останала таму пет години и склучи блиско пријателство со Катерина Сиенска .[2]

Светост[уреди | уреди извор]

Во 1484 година, папата Инокентиј VIII дал дозвола за издигнување на Катерина како светица и нејзиниот празник бил доделен на 22 март во римската матирологија . Катерина е генерално претставена со заден (женски црвен елен ) покрај неа, за кој се вели дека и помогнал „кога нечесните младинци се обиделе да ја заробат“.[1]

Во 1488 година, папата Инокентиј VIII дал дозвола за пренесување на нејзините мошти во Вадстена . Формалниот процес на разубавување и канонизација, кој исто така ги документирал потребните чуда,[3] никогаш не бил завршен заради протестантската реформација .[4]

Во Шведската црква празникот Света Катерина (Katarinamäss) се слави на 2 август [5] .

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3  Kirsch, Johann P (1908). „St. Catherine of Sweden“ . Во Herbermann, Charles (уред.). Catholic Encyclopedia. 3. Robert Appleton Company.CS1-одржување: ref=harv (link)
  2. „St. Catherine of Vadstena“. www.ewtn.com. Архивирано од изворникот на 2013-12-02. Посетено на 29 April 2018.
  3. Beyer, Jürgen (1999). „On the Transformation of Apparition Stories in Scandinavia and Germany, c. 1350–1700“. Folklore. Taylor & Francis Online. 110: 39–47. doi:10.1080/0015587X.1999.9715979. Посетено на 21 February 2014. Fee required for full article.
  4. "Katarina Ulfsdotter". Nordisk Familjebok (1910). pp. 1281–1283. Retrieved on 21 February 2014. (in Swedish)
  5. https://www.svenskakyrkan.se/vadstena/heliga-birgitta