Категорија:Рационални броеви

Од Википедија — слободната енциклопедија

Оваа категорија ги претставува сите рационални броеви, т.е. оние реални броеви кои можат да се претстават во формата: ...каде и се цели броеви, а не е еднаков на нула. Сите цели броеви се рационални, вклучувајќи ја и нулата.

Поткатегории

Оваа категорија ја содржи само следнава поткатегорија.

Ц

Страници во категоријата „Рационални броеви“

Оваа категорија содржи само една страница.