Катарина Живановиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Катарина Живановић.jpg

Катарина Живановиќ (Смедеревска Паланка, 28 март 1994) е српска телевизиска и филмска режисерка.

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Детството го поминала во Велика Плана. Во септември 2009 година, за да го продолжи своето образование, се преселила во Белград, каде што живее и денес.

Образование[уреди | уреди извор]

По завршувањето на основното училиште во Велика Плана, се запишала во Филолошка гимназијата во Белград (кинески јазик). Средно училиште Артимедија 2010 година и каде добила стипендија за драматургија, а остатокот од средното образование го продолжила во ова уметничко училиште. Токму во Артимедија го режирала својот прв филм (среден метар) наречен Ние можеме се.

Студиите за режија ги завршила на Факултетот за драмски и филмски уметности на Универзитетот за синергија во Бјелина, во класата на Дејан Зечевиќ. За време на додипломските студии, таа режирала два кратки филма (Освета(2016) и Преживеј ја желката (2017)), за кои освоила награди на истакнатиот СФФ (Филмски фестивал во Сараево). Моментално завршува магистерски студии (режија) на Факултетот за драмски уметности на Универзитетот за уметности во Белград.

  • Специјална награда од жирито (Одмазда - краток филм) - Сараевски филмски фестивал 2016 година
  • Награда за најдобар студентски филм во БХ (Преживеј ја желката-краток филм) - Сараевски филмски фестивал 2017 година.

Филмови[уреди | уреди извор]

година Име Улогата Забелешка
2015 година Ние можеме се директор филм со средна должина
2016 година Одмазда директор краток филм
2017 година Преживејте ја желката директор краток филм
2021 година Бубачки директор игран филм

Серии[уреди | уреди извор]

година Име Сезона Број на епизоди Улогата
2018-2019 година. Синѓелиќи 5 24 директор
2018-2019 година. Ургентен центар (српска ТВ серија) 2 - 3 16 директор