Велика Плана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Велика Плана
Велика Плана
Град и Општина
Админситративна зграда
Админситративна зграда
Знаме на Велика Плана
Знаме
Грб на Велика Плана
Грб
Местоположба на Велика Плана во Србија
Местоположба на Велика Плана во Србија
Земја Србија
ОкругПодунавски Округ
Населени места13
Управа
 • ГрадоначалникИгор Матковиќ
 • Претседател на СообраниеДалибор Тодориќ
Површина[1]
 • Општина345 км2 (133 ми2)
Надм. вис.&10000000000000123000000123 м
Население (2011 census)[2]
 • Град16.078
 • Општина40.578
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Postal code11320
Area code+381(0)26
Car platesVP
Мреж. местоvelikaplana.org.rs

Велика Плана (српски: Велика Плана или Velika Plana) — град и општина во Подунавскиот Округ во Србија. Спрема пописот од 2011 година, градот имал 16.088 жители (спрема пописот од 2002 година во градот живееле 16.210 жители).

Лежи на левиот брег на реката Велика Морава, на растојание од 4 километри од центарот на градот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Општини во Србија, 2006 г.“. Републички завод за статистика на Србија. Посетено на 28 ноември 2010.
  2. „Попис на население, домаќинства и станови 2011: Споредбен преглед на бројот на жители во 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 2002 and 2011, податоци по населени места“ (PDF). Републички завод за статистика на Република Србија, Белград. 2014. ISBN 978-86-6161-109-4. Посетено на 2014-06-27.