Карусел (група)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карусел е германски рок-група од Лајпциг. Групата е формирана во 1976 година. Оваа група е една од најпознатите источногермански музички групи.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Групата била основана во април 1976 година. Нивниот прв албум „Entweder oder“ бил издаден во 1979 година. Тие издале 9 албуми до денес, при што нивниот последен албум „loslassen“ бил објавен во 2011 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Gebauer, Petra; Weinkauf, Benjamin (26 May 2011). „Abrechnung mit der Wende-Hymne!“ (германски). Bild. Посетено на 3 January 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]