Карин Хубинет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карин Хјубинет
Карин Хјубинет во 2013
Роден(а)18 април 1966.(1966-04-18)(57 г.)
ЗанимањеТелевизиски презентер, новинар

Карин Рагнхилд Марија Хјубинет, моминско Петерсон (18 април 1966 година), е шведска новинарка и телевизиска водителка. Таа е сестра на политичарката Хилеви Енгстром .[1] Хјубинет ја започнала својата кариера како водителка на дебатното шоу Svart eller vitt, кое се емитувало на ТВ4 во средината на 1990-тите.[2] После тоа, таа ги претставувала Uppdrag granskning и Kvällsöppet, а исто така била известувач во Sveriges Radio . Таа потоа работела исклучиво за СВТ презентирајќи ги емисиите Агенда и Актуелт . Таа е член на управниот одбор на компанијата Hands on AB.[3]

Кога нејзината сестра Хилеви Енгстром, која е политичарка на Умерената партија, станала секретарка за вработување по општите избори во 2010 година, Хјубинет морала да поднесе оставка од својата работа како новинар во Агенда и Актуелт.[1] Сепак, таа останала да работи во СВТ, каде што станала странски новинар за емисијата Кореспондентерна.[4] Една година подоцна таа започнала да го презентира своето ток-шоу, наречено Hübinette, кое се емитувало две сезони во 2011 и 2012 година.[2]

Карин Хјубинет се вратила на претставувањето на Агендата во 2014 година, откако програмата го променила форматот и ја додале Камила Квартофт и други како презентери.[5] Тоа значи дека доколку нејзината сестра се појави во емисија, некој од другите водителки може да ја интервјуира.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Karin Hübinette tillbaka till Agenda“. Посетено на 6 April 2016.
  2. 2,0 2,1 „Karin Hübinette – tillbaka med egen agenda“. Sydsvenskan. Посетено на 6 April 2016.
  3. „Hands on i Stockholm AB“. Архивирано од изворникот на 2016-04-26. Посетено на 6 April 2016.
  4. Karin Hübinette får nytt jobb Expressen Retrieved 6 April 2016
  5. 5,0 5,1 „Hübinette återvänder till Agenda“. svt.se. Посетено на 7 April 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]