Карин Сванстрем

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карин Сванстрем (13 јуни 1873 – 5 јули 1942) била шведска глумица, продуцентка и режисерка.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Сванстрем е родена во собранието Сент Олаи во Норшепинг . Малку е познато за нејзиниот живот пред да биде прифатена во училиштето за Кралскиот драмски театар во 1890 година, кога имала седумнаесет години. Веќе во училиште, нејзината глумечка способност била признаена со нејзината изведба во две студентски претстави.[1] Во 1892 година го напуштила училиштето за Кралскиот драмски театар и се вработила во Кралскиот драмски театар и била во ансамблот пет години. Во 1897 година, Карин Сванстрем заминала од Кралскиот драмски театар во компанијата Селандер, која ја воделе Јалмар и Конкордија Селандер, една година, а потоа отишла во Шведската театарска дружина во Хелсинки во 1899 година.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Кога се вратила во Шведска од Хелсинки во 1904 година, таа основала своја театарска дружина, театарската дружина Карин Сванстрем, која била активна и управувана од Сванстрем до раните 1920-ти.[1] Таа започнала да предава глума во Стокхолм и тоа го правела во текот на годините 1921-25 [2] и во исто време почнала да глуми во неми филмови со De landsflyktige на Мауртиз Стилер во 1921 година [1] Критичарите го сакале филмот и Сванстрем, еден од нив напишал „како најубавата средовечна дама со најголема сценска рутина што можеш да ја најдеш“.[1] Две години по ова, Карин Сванстрем станала шеф на продукцијата во Бониерфилм, а истата година го режирала нејзиниот прв филм, но тој бил за АБ Свенск Филминдустри, или СФ.

Boman på utställningen[уреди | уреди извор]

Овој филм, кој во превод грубо се преведува на Боман на саемот, е комедија што се случува за време на саемот во Гетеборг, во 1923 година. Сванстрем морала да ја сподели својата режиска заслуга со сценаристот Оскар Ридквист, но „неговиот удел во режијата на филмот беше повеќе наслов отколку да има некаков збор за време на продукцијата“.[3] Добила дури и критики, било речено дека филмот не е ниту лош ниту добар, има добри, дури и одлични моменти, но има и лоши делови како „бавно темпо“ поради „големиот број снимки за атракција“.[3] Исто така, се сметало дека е „глупо“, овие снимки од атракција биле на саемот, филмот исто така се гледало како изговор за документирање на саемот во Гетеборг.

По Боман на саемот, таа продолжила да глуми во шест неми филмови, а два од нив биле Сагата за Госта Берлинг првиот и вториот дел. Од овие шест филма, само два биле продуцирани од Bonnierfilm, па затоа што била шеф на продукцијата не ја спречило да се вработи во конкурентски студија. Но, нејзината најпрометна година била 1925 година. Не само што предавала глума, туку и режирала два филма и имала два филма кои излегле во исто време.

Kalle Utter[уреди | уреди извор]

Кале Утер бил вториот филм на Сванстрем, а во него таа била единствената заслужна како режисерка. Во Стокхолм филмот станал критички успех; еден критичар во весникот Арбетарен (Работник) напишал: „Никогаш не сме слушнале охрабрувачка смеа во кино и кога сликата заврши, аплаузите беа силни и долги - триумф што е реткост“. Познатиот стокхолмски критичар Робин Худ не бил помалку ентузијаст „Шведскиот филм е рехабилитиран! [. . . ] Можеби звучи чудно да се нарече Кале Утер женски филм, бидејќи Андерс де Вал ја има главната улога и е за сите засегнати во сликата од почеток до крај. Но, за нас Де Вол не е централниот лик, туку – Карин Сванстрем“ [4] Робин Худ ја прославил Сванстрем поради нејзината глума, но не споменувал дека таа е режисерка на филмот или нејзините режисерски способности. Но, Робин Худ не бил единствениот кој и посветил посебно внимание на Сванстрем, напишал Јенс Флик од NDA „за да го прилагоди богатото искуство што таа го носи од сцената за да се справи со сопствените барања на киното како уметничка форма. Може само да се надевате, г-ѓа. Сванстрем во иднина да е ангажирана почесто од сега како режисер, тоа многу добро ќе им донесе на нашите домашни слики.“ [4] Единствената негативна рецензија која била целосно лоша била онаа која кога не можеше да објасни како и зошто главниот глумец Андерс де Вал бил толку лош на сликата и колку бил лош како филмски глумец.[4]

Летечки Холанѓани ( Flygande Holländren )[уреди | уреди извор]

Летечките Холанѓани добил ладен прием кога излегол. Јалмар Бергман се сметал за слаба точка како адаптер на сопствената книга. Приказната се сметала за бледа, посредна, нефокусирана и изгубена во составот.[5] Неколку критичари забележле дека сликата е повеќе театарска отколку кинематографска, но еден критичар напишал: „Режијата на Карин Сванстрем поради објаснети причини не можеше да направи чуда со ова сценарио на Бергманск, но можете да ја следите нејзината амбициозна работа, која најдобро е прикажана во детали и тоа никогаш не е погрешно“.[5] Flying Dutchmen бил првиот филм за Карин Сванстрем за новиот филм на студиото Skandinavisk, името биило ново, но студиото не било филм Skandinavisk ги презело студијата Bonnierfilms. Сванстрем била и шеф на продукцијата на ова студио.[5]

Во 1926 година, нешто ново и се случолп на Карин Сванстрем: таа добила своја хумористична серија во Оскарститерн (Театарот на Оскарите) во Стокхолм и траела од 1926 до 1931 година.

Девојка во опашки ( Flickan i frack )[уреди | уреди извор]

Ова е последниот филм на Карин Сванстрем што таа го режирала и е еден од нејзините најубави филмови. Но, критичарите не биле толку позитивни, но не сите лоши. „Многумина го сметаа филмот како среќен и лесен летен филм и весело бизарен." [6] Исто така, имало чувство дека кулминацијата со конфронтацијата на топката не била толку шокантна како што мислеле дека ќе биде, а имало и луѓе кои чувствувале дека филмот е поблед во споредба со книгата. Но, критичарите ја пофалиле Магда Холм, која ја толкувала главната улога на Катја, за нејзината глума и експресивност.

Ера на звукот[уреди | уреди извор]

По Girl in Tails, Сванстрем продолжила да глуми во театар и филмови. Во јули 1934 година се вработила во АБ Свенск Филминдустри и набрзо станала продуцент, потоа уметнички советник, а потоа и продукциски менаџер. Во оваа улога, нејзиниот сопруг исто така е продукциски менаџер, тие биле раководители на продукцијата во AB Svensk Filmindustri од 1934 до 1941 година.

Во 1942 година, Карин Сванстрем починала во Стокхолм, на 69-годишна возраст, оставајќи го нејзиниот сопруг Стелан Клајсон .

Делумна филмографија[уреди | уреди извор]

 • De landsflyktige (1921) - Ivanova Barantscheff
 • Hemslavinnor (1923) - Mathilde Rasmussen
 • Anna-Clara och hennes bröder (1923) - Aunt
 • Boman på utställningen (1923) - Mrs. Sjöborg
 • The Saga of Gosta Berling (1924) - Gustafva Sinclaire
 • Unga greven tar flickan och priset (1924) - Countess Euphrosyne Behrencrona
 • Skeppargatan 40 (1925) - Mrs. Frendin
 • Kalle Utter (1925) - Countess Stjerncrona
 • Flygande holländaren (1925) - Mother Tine
 • Styrman Karlssons flammor (1925) - Bessie Doring
 • Flickan i frack (1926) - Widow Hyltenius
 • Only a Dancing Girl (1926) - fru Zentler
 • A Sister of Six (1926) - Countess Emilie Hohenstein
 • His English Wife (1927) - Mrs. Brock, Cathleen's mother
 • Förseglade läppar (1927) - Aunt Peppina
 • Spökbaronen (1927) - Countess Stjärnstråle
 • A Perfect Gentleman (1927) - Charlotte Ponson
 • Parisiennes (1928) - Rose Duval, die Witwe
 • Majestät schneidet Bubiköpfe (1928) - Sophie Svensson
 • Gustaf Wasa (1928, part 1-2) - Sigbrit
 • När rosorna slå ut (1930) - Grevinnan Charlotte
 • Lika inför lagen (1931) - Sonja's Relative
 • Generalen (1931) - Alexandra
 • Trådlöst och kärleksfullt (1931) - Inventor's Hostess
 • Trötte Teodor (1931) - Rosa Hörneman
 • En natt (1931) - Minka
 • Längtan till havet (1931) - Fanny's mother
 • Halvvägs till himlen (1931) - Madame Jenny
 • Black Roses (1932) - Tilda
 • Svärmor kommer (1932) - Mother-in-law
 • Sten Stensson Stéen från Eslöv på nya äventyr (1932) - Tuttan Möller
 • Servant's Entrance (1932) - Laura Persson, Cook
 • Giftasvuxna döttrar (1933) - Emma Lundberg
 • Fasters millioner (1934) - Aunt Héléne
 • Swedenhielms (1935) - Marta Boman
 • Kärlek efter noter (1935) - Mrs. Blomkvist
 • The Marriage Game (1935) - Carolina Berg
 • På Solsidan (1936) - Margareta Ribe
 • Bröllopsresan (1936) - Countess Julia Lejonsköld
 • Släkten är värst (1936) - Hans tant
 • Äventyret (1936) - von Bohren
 • The Family Secret (1936) - Lillie Ekman
 • Russian Flu (1937) - Mrs. Brodin
 • Den stora kärleken (1938) - Hulda Fagerlund
 • Styrman Karlssons flammor (1938) - Mrs. Ragna Doring
 • Sjöcharmörer (1939) - Mrs. Ebba Österman
 • Stål (1940) - Mrs. Gouveng
 • Juninatten (1940) - Fru Cronsiöö
 • Tomorrow's Melody (1942) - Fru Almen (final film role)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „Karin Swanström“. Sfi.se. Посетено на 2014-04-22.
 2. Winquist, Sven G., Torsten Jungstedt, "Svenskt filmskådespelarlexikon", Stockholm: Forum, 1973, p.814
 3. 3,0 3,1 Åhlander, Lars, ed., "Svensk filmografi. 2, 1920-1929", Stockholm: Svenska filminstitutet, 1982, p. 190
 4. 4,0 4,1 4,2 Åhlander, Lars, ed., ""Svensk filmografi. 2, 1920-1929"", Stockholm: Svenska filminstitutet, 1982, p. 238-239
 5. 5,0 5,1 5,2 Åhlander, Lars, ed., "Svensk filmografi. 2, 1920-1929", Stockholm: Svenska filminstitutet, 1982, p. 254-255
 6. „Flickan i frack (1926)“. Sfi.se. Посетено на 2014-04-22.

Дополнително читање[уреди | уреди извор]

 • Karin Swanström at Svenskt kvinnobiografiskt lexikon

Надворешни врски[уреди | уреди извор]