Карански јазик (Папуа Нова Гвинеја)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карански јазик
Застапен во Нова Ирска
Говорници 5,000  (1998)
Јазично семејство
Дијалекти
Laxudumau?
Писмо латиница
Јазични кодови
ISO 639-3 leu

Карански или познат како лемусмуски или лемакотскиавстронезиски јазик, дел од групата на океански јазици, поточно од подгрупата на новоирски јазици. Јазикот, според податоците од 1998 година, го зборувале околу 5000 жители во округот Кавиенг, во покраината Нова Ирска во Папуа Нова Гвинеја.

Литература[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]