Каракачанско куче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Каракачанско куче
Karakatschan.jpg
каракачанско куче
Други називи Каракачанско куче, бугарски овчарски пес
Потекло Flag of Bulgaria.svg Бугарија
Особености
куче (Canis lupus familiaris)


Каракачанското куче или Бугарскиот овчарски пес е нова раса на кучиња, создадена во Бугарија во последните 10 години[1] . Расата е призната во 2009 година од FCI како дел од расата SOUTHEASTERN EUROPEAN SHEPHERD (Ciobanesc Romanesc de Bucovina) под покровителство на Романија и Србија. Кучињата се карактеризираат со џиновски раст, густо крзно, избалансиран карактер и верност кон сопственикот.

Наводи[уреди | уреди извор]