Каракачанско куче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Каракачанско куче
каракачанско куче
Други називи Каракачанско куче, бугарски овчарски пес
Потекло Бугарија
Особености
куче (Canis lupus familiaris)

Каракачанското куче или Бугарскиот овчарски пес е нова раса на кучиња, создадена во Бугарија во последните 10 години[1] . Расата е призната во 2009 година од FCI како дел од расата SOUTHEASTERN EUROPEAN SHEPHERD (Ciobanesc Romanesc de Bucovina) под покровителство на Романија и Србија. Кучињата се одликуваат со џиновски раст, густо крзно, избалансиран карактер и верност кон сопственикот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „BIOTECHNOL. & BIOTECHNOL. EQ. 23/2009/SE XI ANNIVERSARY SCIENTIFIC CONFERENCE SPECIAL EDITION/ON-LINE KARYOLOGICAL DATA ABOUT THE BULGARIAN NATIVE DOG BREED "KARAKACHAN DOG". Архивирано од изворникот на 2011-07-10. Посетено на 2010-05-05.