Прејди на содржината

Карабурунска тврдина

Координати: 40°30′05″N 22°49′05″E / 40.5015° СГШ; 22.8180° ИГД / 40.5015; 22.8180
Од Википедија — слободната енциклопедија
Карабурунска тврдина
Φρούριο Αγγελοχωρίου
Карта
МестоГолем Карабурун, Солунско
ОбластЕгејска Македонија, Грција
Координати40°30′05″N 22°49′05″E / 40.5015° СГШ; 22.8180° ИГД / 40.5015; 22.8180
Видтврдина
Историја
Изграденo1883 - 1885

Карабурунска тврдина (грчки: Το φρούριο Αγγελοχωρίου) — важно крајбрежно утврдување во Солунско, Егејска Македонија. Се наоѓа пред Карабурунскиот светилник на ’ртот Голем Карабурун во почетокот на Солунскиот Залив.[1][2]

Тврдината е изградена од германски инженери на карпестиот брег во периодот од 1883 до 1885 г. по порачка на отоманската држава.[1] Се вбројува меѓу најважните османлиски тврдини во Солунско.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Φάρος Αγγελοχωρίου - Μεγάλο Έμβολο“. City Portal. Архивирано од изворникот на 2020-09-18. Посетено на 20 мај 2020.
  2. 2,0 2,1 „Το φρούριο Αγγελοχωρίου“. City Portal. Архивирано од изворникот на 2020-09-18. Посетено на 20 мај 2020.