Капинова седефка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/Предлошка:Автотаксономија/Brenthis|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}
Капинова седефка
Nymphalidae - Brenthis daphne-000.JPG
Горна страна.
Долна страна
Научна класификација [ у ]
Непознат таксон (попр): Brenthis
Вид: Капинова седефка
Биномен назив
Brenthis daphne
Bergsträsser, 1780
Синоними
 • Papilio daphne [Denis & Schiffermüller, 1775 & Bergsträsser, 1780]
 • Papilio chloris [Esper, 1778]
 • Papilio epidaphne [Fruhstorfer, 1907]
 • Papilio nikator [Fruhstorfer, 1909]
 • Papilio japygia [Stauder, 1921]
 • Papilio taccanii [Turati, 1932]
 • Papilio praenikator [Verity, 1933]
 • Papilio anatolica [Belter, 1935]
 • Papilio siriana [Belter, 1935]

Капиновата седефка (Brenthis daphne) е пеперуга од видот на пеперутки седефки.

Подвидови[уреди | уреди извор]

Подвидовите на пеперугата вклучуваат:[1]

 • B. d. daphne (Europe)
 • B. d. fumidia (Butler, 1882) (Кореја)
 • B. d. rabdia Butler, 1877 (Јапонија)
 • B. d. ochroleuca (Fruhstorfer, 1907) (Кавказ, Западен Сибир)
 • B. d. nikator (Fruhstorfer, 1909)
 • B. d. japygia (Stauder, 1921
 • B. d. iwatensis Okano, 1951 (Сахалин)

Распространетост[уреди | уреди извор]

Пеперутката живее во Евроазија, вклучително и Македонија.[1][2] Пеперутката претпочита топли крајшумски предели, грмушести предели на надморска висина од 75 до 1750 метри.[3][4]

Опис[уреди | уреди извор]

Распонот на крилјата е од 30 до 44 мм.[4] Горната страна на пеперутката е темнопортокалова, со нерамномерни и разновидни црни дамки во средишниот дел и покрај рабовите. Рабовите се во црна боја.Телото и антените се кафеави. Долната страна е со различни нијанси на светлокафена и кремаста боја.[5]

Пеперугата лета од мај до август, во зависност од локацијата. Јајцата се полагаат единечно во јули на растенија. Ларвите се хранат со капина,[1] а возрасните единки од цветови. Овој вид има една генерација годишно. Презимува како кукла.[5][6]

Галерија[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

 • L.G. Higgins & N.D. Riley, Field Guide to the Butterflies of Britain and Europe, London, Collins, 1980, p. 109, ISBN 0002192411
 • Novak & F.Severa, Field Guide in Color to Butterflies and Moths, Octopus, 1981, ISBN 0706412931.
 • T.Tolman & R.Lewington, Guida alle farfalle d'Europa e Nord Africa, 2014, ISBN 9788866940029
 • Tolman T., Lewington R. Collins Field Guide Butterflies of Britain & Europe — London: Harper Collins Publishers, 1997.— 320 p., 106 col. Pl
 • VK Tuzov, Guide to Butterflies of the Palearctic Region, G C Bozano, 2003, pp. 46–7, ISBN 8887989044

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 "Brenthis Hübner, [1819]" at Markku Savela's Lepidoptera and Some Other Life Forms
 2. „Fauna Europaea“. www.faunaeur.org.
 3. Rowlings, Matt. „Brenthis daphne on euroButterflies by Matt Rowlings“. www.eurobutterflies.com.
 4. 4,0 4,1 „Marbled fritillary - Brenthis daphne“. www.butterfly-guide.co.uk. Архивирано од изворникот на 10 November 2011. Посетено на 28 August 2012.
 5. 5,0 5,1 „Brenthis daphne (Denis & Schiffermüller, 1775) - Papillons de Poitou-Charentes“. www.papillon-poitou-charentes.org.
 6. Lepidoptera of Belgium

Надворешни врски[уреди | уреди извор]