Капелекерк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Капелекерк
Église de la Chapelle
Église de la Chapelle Bxl 01.JPG
Основни податоци
Место Брисел, Белгија
Координати
Држава Белгија
Архитектонски опис
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил готска архитектура
Карактеристики

Капелекерк (француски : Église de la Chapelle) ) е црква која се наоѓа во Брисел, Белгија. Била изградена во 1134 година. Дел од цкрката бил разрушен во 1695 година, а истата за последен пат била реновирана во 1989 година.