Кандован

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кандован
کندوان
A view of Kandovan rock houses.
A view of Kandovan rock houses.
Координати: 37°54′30″N 46°8′30″E / 37.90833° N; 46.14167° E / 37.90833; 46.14167
ДржаваИран Иран
ПокраинаИсточен Азербејџан

Кандован е туристичко село во близина на Оску и Тебриз во Иран. Селото е познато по своите специфични куќи кои се стари најмалку 700 години и сè уште се населени. Кандован има и хотел и ресторани кои служат за пречекување на гости и туристи.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

http://news.nationalgeographic.com/news/2007/12/071205-village-video-ap.html