Камерон Бојс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Камерон Бојс
Бојс во 2017
Роден(а)Камерон Мика Бојс
мај 28, 1999(1999-05-28)
Лос Анџелес, Калифорнија, САД
Починал(а)јули 6, 2019(2019-07-06) (возр. 20)
Лос Анџелес, Калифорнија, САД
ЗанимањеАктер
Активен период2008–2019

Камерон Мика Бојс[1] (28 мај 1999 - 6 јули 2019 година) бил американски актер. Тој ја започнал својата кариера како дете актер, појавувајќи се во филмовите Огледала и Орловото око од 2008 година, заедно со комедијата „Пораснати“ (2010) и неговото продолжение од 2013 година. Неговата прва главна улога била во хумористичната серија Џеси на каналот Дизни (2011–2015).

Продолжувајќи да работи со Дизни, Бојс постигнал дополнително значење како Карлос, еден од насловните ликови во музичката фантастична филмска франшиза „Потомци“. Тој се појавил во сите три телевизиски филмови од 2015 до 2019 година, покрај разни спин-оф медиуми. Тој, исто така, глумел во насловната улога на Џејк во втората и третата сезона на серијата „Дизни Јуниор“, Џејк и пиратите од никогаш во земјата (2012–2014). Бојс бил прикажан како главен во хумористичната серија на Дизни XD, „Гејмерски водич за прилично сè“ (2015–2017).

Пред премиерата на Потомци3 во 2019 година, Бојс починал на 20-годишна возраст поради компликации од епилепсија. Постхумно, тој бил наслов на трилер филмот Рунт (2020) и била редовна серија на натприродниот трилер на Амазон Приме Видео Рајот Град (2021).

Раниот и личен живот[уреди | уреди извор]

Бојс е роден во Лос Анџелес, Калифорнија, на 28 мај 1999 година.[2][3] Бојс е роден од татко Афроамериканец, Виктор Бојс и мајка Еврејка, Либи Бојс.[4][5][6][7] Неговата баба по татко, Џо Ен Бојс (роденото Ален), била една од Дванаесетте Клинтон, првите Афроамериканци кои посетувале интегрирано средно училиште во јужниот дел на Соединетите Американски Држави, во 1956 година, како што наредил Браун против. Одбор за образование.[8] Неговиот дедо по татко бил од Карибите.[6]

Бојс живеел во областа Лос Анџелес со своите родители и неговата помлада сестра,[9] додека не се преселил кај поранешните колешки Каран Брар и Софи Рејнолдс во мај 2019 година[10] Тој бил обучен за брејкденс, хип-хоп, модерен танц, џез, тап танц и балет. Омилен стил му бил брејкденс, а заедно со четворица негови пријатели бил член на брејкденс екипата „X Mob“.[11]

Кариера[уреди | уреди извор]

Бојс во 2011 година

Во мај 2008 година, Бојс го направил своето деби како дете актер во музичкото видео „Тој зелен господин (Работите се променија)“, појавувајќи се како помлада верзија на Паник! во Диско гитаристот Рајан Рос . Во јули 2008 година, тој се појави во Општа болница: Ноќна смена како повторувачки лик по име Мајкл.[12] Во август 2008 година, тој го направил своето деби во долгометражен филм со главна улога во хорор филмот Огледала, како и појавувајќи се во мистериозно-трилерот Соколово Око таа есен.[13][14]

Во јуни 2010 година, Бојс глумел како Кит, разгалениот син на ликот на Адам Сендлер, во комедијата „Пораснати“ и се појави подоцна истата година покажувајќи ги своите танцувачки вештини на веб-серијата Легија на извонредни танчер.[15]

Во април 2011 година, Бојс гостувал во хумористичната серија на Дизни Канал „Со среќа Чарли“,[16] а подоцна истиот месец тој бил еден од истакнатите танчери во почит на кралската свадба на „Танц со ѕвездите“ на ABC. Во јуни 2011 година, тој имал мала улога како една од соучениците на Џуди во семејниот хумористичен филм Џуди Муди и не бумерното лето .[16] Во август 2011 година, тој бил еден од истакнатите танчери во хумористичната серија на каналот Дизни, Shake It Up.[16] Во септември 2011 година, Бојс добил улога во главната улога на Лук Рос во хумористичната серија Џеси на каналот Дизни.[17] За време на претпродукцијата на серијата, улогата на Лук првично била наменета да биде момче по име Хиро, посвоено од Кореја, но директорите на кастингот беа импресионирани од Бојс за време на процесот на аудиција и на крајот решија да ја рекреираат улогата специјално за него.[18]

Во 2015 година, Бојс бил еден од главните членови на актерската екипа во Потомците на каналот Дизни, играјќи го Карлос, синот на Круела де Вил. Подоцна го репризирал ликот за анимираните кратки филмови Потомци: Злобниот свет и во продолженијата Потомци 2 и Потомци 3, од кои второто било објавено постхумно.

Во март 2018 година, Бојс бил избран за пилотот на комедијата на Еј-Би-СиСтепс“, во улогата на Бекер,[19] и исто така бил избран во инди филмот „ Рант“, во улогата на Кал.[20]

Во јануари 2019 година, Бојс се приклучил на актерската екипа на HBO, Mrs. Флечер.[21] Во април 2019 година, Бојс настапил во музичкото видео за „ Речиси (слатка музика) “ од Хозиер .[22] Тој го направил кореографијата на танцот со танчерката Кристин Флорес, која се појави во видеото покрај него.[23]

На 14 јули 2020 година, една година по смртта на Бојс, документарниот филм Showbiz Kids во режија на Алекс Винтер дебитирал на HBO. Филмот, кој зборува за ѕвездата од детството и нејзините ефекти, вклучува снимки од интервјуто на Бојс. Посветен е на споменот на Бојс и поранешната детска актерка Дијана Сера Кери кои починаа на 24 февруари 2020 година[24] Непосредно пред неговата смрт, Бојс требал да започне со продукција со Сендлер на нов проект.[25] Проектот во кој требал да глуми со Сендлер, Хуби Ноќта на вештерките, бил објавен на 7 октомври 2020 година, со посвета на Бојс која гласеше: „Во љубовен спомен на Камерон Бојс. Помина прерано и едно од најљубезните, најкул, најсмешните и најталентираните деца што ги познававме. Вие живеете засекогаш во нашите срца и навистина ви недостасува секој ден.“[26]

Смрт[уреди | уреди извор]

На 6 јули 2019 година, Бојс, на возраст од 20, бил пронајден како неодговорен во неговиот дом во Лос Анџелес, Калифорнија. Биле повикани властите, а на местото на настанот била констатирана смрт.[27] Според изјавата дадена од семејството на Бојс, Бојс починал во сон „поради напад кој бил резултат на тековната медицинска состојба поради која се лекувал“.[2][28] Била извршена обдукција, но објавувањето на причините за смртта беше одложено во очекување на дополнителна истрага.[29] На 9 јули 2019 година, семејството на Бојс потврдило дека неговата смрт била предизвикана од епилептичен напад и дека на Бојс претходно му била дијагностицирана епилепсија .[30] Резултатите од аутопсијата беа објавени од Одделот за лекарски преглед и судски лекар во округот Лос Анџелес на 30 јули 2019 година, потврдувајќи дека причината за смртта на Бојс била поради ненадејна неочекувана смрт од епилепсија.[31] Неговото тело било кремирано, а пепелта му била вратена на семејството.[32]

Филантропија и наследство[уреди | уреди извор]

Во период од 40 дена во 2017 година, Бојс помогнал да се соберат над 27.000 долари за проектот Thirst, кој помага да се донесе чиста вода во неразвиените земји.[33] Во септември 2019 година, Thirst Project официјално го смени името на Pioneering Spirit Award во Cameron Boyce Pioneering Spirit Award, за да ја почести неговата работа со организацијата.

Тој, исто така, ја поддржал иницијативата на Обединетиот пат на Америка за ставање крај на бездомништвото. Тој помогна да се соберат пари за HomeWalk во 2015 година и продолжи да го прави тоа до крајот на својот живот.[34] Во мај 2019 година, тој учествуваше на церемонијата на отворањето на 12-тиот годишен HomeWalk во центарот на Лос Анџелес, еден од најголемите јавни настани за ставање крај на бездомништвото во Соединетите држави.[35]

Бојс, исто така, тесно соработувал со It's On Us, социјално движење создадено да ја подигне свеста и да се бори против сексуалниот напад на колеџските кампуси и за мажи и за жени.[36]

Тој, исто така, работел со Фондацијата Лустронг, која обезбедува грантови за семејства со деца на кои им е дијагностицирана српеста анемија и минуваат низ процесот на трансплантација на коскена срцевина.[37]

Неговиот последен хуманитарен проект бил наречен Wielding Peace, кампања на социјалните мрежи во соработка со Дилејни Тар, ко-основач на March for Our Lives. Според зборовите на Бојс, кампањата „ќе помогне во борбата против оруженото насилство со прикажување на познати личности и преживеани како „користат“ нов вид оружје - оружје на единство“.[38]

Фондацијата Камерон Бојс[уреди | уреди извор]

По смртта на Бојс во 2019 година, Фондацијата Камерон Бојс, непрофитна организација, била основана во Лос Анџелес преку Мрежата за добро што им нуди на младите уметнички и креативни места како алтернативи на насилството и негативноста и користи ресурси и филантропија за позитивни промени во светот.[39]

На 25 јули 2019 година, фондацијата го открила првиот проект што треба да се спроведе бил Wielding Peace, кој официјално започнал на 16 август 2019 година[40][41] Фондацијата подоцна донираше 8.000 долари на Thirst Project за изградба на бунар во Уганда.[42]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Cameron Boyce, Disney Channel Star, Dies at 20“. The New York Times. The Associated Press. July 7, 2019. Архивирано од изворникот на November 14, 2019. Посетено на July 18, 2019.
 2. 2,0 2,1 Mark Osborne; Bill Hutchinson (July 7, 2019). „Disney Channel Star Cameron Boyce Dies at 20“. ABC News. Архивирано од изворникот на July 14, 2019. Посетено на July 7, 2019.
 3. Cameron Boyce (May 28, 2019). „Here I am abusing birthday privileges and not placing any value on how many times we revolve around the sun!!!!! Thanks for the birthday wishes, sending love back to everyone sending it to me today ❤️“. Архивирано од изворникот на July 7, 2019. Посетено на July 7, 2019.
 4. „Cameron Boyce Said He Hoped to Lead by Example on 'What It Means to Give Back' in Interview“. PEOPLE.com (англиски). Архивирано од изворникот на September 22, 2020. Посетено на March 12, 2021.
 5. Lisa Respers France (July 8, 2019). „Cameron Boyce's last interview paid tribute to his African-American heritage“. CNN (англиски). Архивирано од изворникот на February 25, 2021. Посетено на March 12, 2021.
 6. 6,0 6,1 'Descendants' Actor Cameron Boyce Dead At 20“. Essence (англиски). Архивирано од изворникот на January 22, 2021. Посетено на March 12, 2021.
 7. „He was Disney's next big star but died at 20. His parents want you to know why“. The Independent (англиски). 2022-01-04. Посетено на 2022-04-02.
 8. Caitlin Keating (February 11, 2016). „Black History Month: Clinton 12, Jo Ann and Cameron Boyce“. People. Архивирано од изворникот на December 26, 2017. Посетено на October 25, 2017.
 9. Farah Andrews (July 7, 2019). „Actor Cameron Boyce Dies, Aged 20“. The National. Архивирано од изворникот на July 7, 2019. Посетено на July 11, 2019.
 10. Cameron Boyce (May 14, 2019). „Now that we're officially roommates, I am officially Schmidt“. Архивирано од изворникот на 2023-02-13. Посетено на July 12, 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 11. „Disney star, professional break dancer and activist: Cameron Boyce is carving his own path“. Hero (англиски). Посетено на 2022-04-02.
 12. Kathryn Shattuck (August 12, 2008). „What's on Tonight?“. The New York Times. Архивирано од изворникот на August 30, 2017. Посетено на July 11, 2019.
 13. John P. Meyer (August 16, 2008). „Movie Review: Mirrors. Pegasus News. Архивирано од изворникот на October 3, 2013. Посетено на July 11, 2019.
 14. Jane Horwitz (October 3, 2008). „Family Filmgoer“. The Washington Post. Архивирано од изворникот на October 10, 2019. Посетено на July 11, 2019.
 15. „Cameron Boyce List of Movies and TV Shows“. TV Guide. Архивирано од изворникот на July 7, 2019. Посетено на July 11, 2019.
 16. 16,0 16,1 16,2 Rebecca Rubin (July 7, 2019). „Disney Channel Star Cameron Boyce Dies at 20“. Variety. Архивирано од изворникот на July 14, 2019. Посетено на July 11, 2019.
 17. „Cameron Boyce Credits“. MovieWeb. Архивирано од изворникот на October 14, 2013. Посетено на July 11, 2019.
 18. „Disney's New Show Jessie Casting Starring Roles“. New Faces. Архивирано од изворникот на April 9, 2016. Посетено на July 11, 2019.
 19. Denise Petski (March 20, 2018). Steps: Julie Hagerty & Cameron Boyce Cast in ABC Comedy Pilot“. Deadline Hollywood. Архивирано од изворникот на July 11, 2019. Посетено на July 11, 2019.
 20. Amanda N'Duka (July 23, 2018). Descendants Star Cameron Boyce to Topline Runt Indie Movie“. Deadline Hollywood. Архивирано од изворникот на July 7, 2019. Посетено на July 11, 2019.
 21. Nellie Andreeva (January 17, 2019). Descendants Star Cameron Boyce Joins HBO Comedy Series Mrs. Fletcher. Deadline Hollywood. Архивирано од изворникот на July 7, 2019. Посетено на July 7, 2019.
 22. Cameron Boyce (April 10, 2019). „@hozier's new video "Almost (Sweet Music)" drops April 16th! Big thanks to Andrew and his team for trusting @christinefl0res and I to cook up something cute. Creating for an artist you look up to is a crazy feeling. Thanks for the opportunity @hozier and @_blythethomas !! s/o to @scott.mov you're the bomb.com“. Архивирано од изворникот на 2023-02-13. Посетено на September 15, 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 23. „Archives from Cameron Boyce“. Архивирано од изворникот на October 10, 2019. Посетено на September 16, 2019.
 24. Erin Jensen (July 13, 2020). „HBO documentary 'Showbiz Kids' depicts dark side of childhood fame, from abuse to self-doubt“. USA Today. Архивирано од изворникот на July 14, 2020. Посетено на July 14, 2020.
 25. „About Cameron“. The Cameron Boyce Foundation. Архивирано од изворникот на August 19, 2019. Посетено на September 15, 2019.
 26. „Adam Sandler Pays Tribute to Cameron Boyce in 'Hubie Halloween'. www.yahoo.com. Архивирано од изворникот на October 17, 2020. Посетено на October 11, 2020.
 27. „Cause and Manner of Death Determined for Cameron Boyce“. Los Angeles County Department of Medical Examiner-Coroner. July 30, 2019. Архивирано од изворникот на September 15, 2019. Посетено на September 15, 2019.
 28. Amy Forliti (July 7, 2019). „Actor Cameron Boyce Dies at Age 20“. Associated Press. Архивирано од изворникот на July 7, 2019. Посетено на July 7, 2019.
 29. Cydney Henderson (July 8, 2019). „Disney Star Cameron Boyce's Cause of Death Is Deferred "Pending Further Investigation". USA Today. Архивирано од изворникот на July 9, 2019. Посетено на July 9, 2019. Public Information Officer Sarah Ardalani said that the actor's cause of death has been deferred "pending further investigation" after an autopsy was completed Monday.
 30. McKenna Aiello (July 9, 2019). „Cameron Boyce's Family Confirms He Had Epilepsy as They Make "Agonizing" Funeral Plans“. E! News. Архивирано од изворникот на July 10, 2019. Посетено на July 9, 2019.
 31. „Disney Channel Star Cameron Boyce Suffered 'Sudden Unexpected Death in Epilepsy'. KABC-TV. July 30, 2019. Архивирано од изворникот на October 10, 2019. Посетено на September 15, 2019.
 32. Natalie Stone (July 16, 2019). „Disney Star Cameron Boyce Was Cremated, Death Certificate Reveals“. People. Архивирано од изворникот на July 17, 2019. Посетено на July 17, 2019.
 33. Gabe Bergado (October 20, 2017). „Cameron Boyce on Descendants, Diversity in Hollywood, and Growing Up“. Teen Vogue. Архивирано од изворникот на May 1, 2018. Посетено на July 11, 2019.
 34. Cameron Boyce (October 31, 2014). „First 5 people to raise $500 or more, will get a PERSONAL SHOUTOUT! Make sure you go to unitedwayla.org/homewalk/ and donate to #TeamCameron thanks guys!!! #Homewalk“. Архивирано од изворникот на 2023-02-13. Посетено на July 11, 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 35. „12th Annual HomeWalk Raises $1.1 Million“. The Los Angeles Independent. May 23, 2019. Архивирано од изворникот на July 31, 2019. Посетено на July 11, 2019.
 36. itsonus (July 7, 2019). „Cameron Boyce was a friend to It's On Us and a strong supporter of the movement to stop campus violence. We are heartbroken to hear he is no longer with us. Sending our love to his family. ❤️“. Архивирано од изворникот на 2023-02-13. Посетено на July 16, 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 37. Boyce Cameron Boyce team. „Cameron did charity work unfortunately The Lucstrong Foundation was one very few people knew/know about.. By playing Kick Ball with a bunch of kind hearted people to help a people going through a tough time with Sickle Cell Disease♥️ with is a type of Blood Disorder!“. Архивирано од изворникот на March 6, 2022. Посетено на August 19, 2019.
 38. Jodi Guglielmi (July 11, 2019). „Cameron Boyce's Loved Ones Plan to "Uphold His Legacy" by Launching Social Media Campaign“. MSN. Архивирано од изворникот на July 13, 2019. Посетено на July 16, 2019.
 39. Denise Grady (July 10, 2019). „How Cameron Boyce's Epilepsy May Have Caused His Death at 20“. The New York Times. Архивирано од изворникот на July 17, 2019. Посетено на July 17, 2019.
 40. The Cameron Boyce Foundation (July 25, 2019). „@wieldingpeace will be the first funded project by The Cameron Boyce Foundation. Together we will stand to create peace and keep Cameron's legacy alive. Launch date coming soon...“. Архивирано од изворникот на 2023-02-13. Посетено на August 17, 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 41. The Cameron Boyce Foundation (August 15, 2019). „@wieldingpeace will be the first funded project for The Cameron Boyce Foundation and will launch tomorrow! Please follow @wieldingpeace and visit our website to learn more about our mission to end gun violence. [...]“. Архивирано од изворникот на 2019-10-10. Посетено на August 17, 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 42. The Cameron Boyce Foundation (September 29, 2019). „Yesterday, Cameron was honored at the tenth annual Thirst Gala where the award that he received last year was renamed The Cameron Boyce Pioneering Spirit Award. In his speech that he gave just over a year ago, he urged us all to use our resources to help people who need us. We are proud to announce that The Cameron Boyce Foundation has donated $8,000 to Thirst Project to build a well in Uganda. Because of the outpouring of love, and support and generous donations you have given us we are able to carry on the work that Cameron leaves behind. We look forward to continuing to support Thirst Project in their fight to end the global water crisis, and all of the many causes that were important to Cameron. #LiveLikeCameron #LoveLikeCameron#AffectLikeCameron“. Архивирано од изворникот на 2023-02-13. Посетено на September 29, 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)