Паника! во диско (Panic! at the Disco)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Паника! во диско
Познат(а) и какоПаника! во диско
ПотеклоЛас Вегас, Невада, САД
Жанр(ови)
Години на активност2004—2023
Продукциска куќа/ќи
Членови
Поранешни членови

Паника! во диско е соло проект на американскиот музичар Брендон Урие. Првично бил поп рок- група од Лас Вегас, Невада, формирана во 2004 година од пријателите од детството Брендон Урие, Рајан Рос, Спенсер Смит и Брент Вилсон. Тие ги снимиле своите први демо-снимки додека биле во средно училиште. Набргу потоа, бендот го снимил и издал својот деби студиски албум, A Fever You Can't Sweat Out (2005). Популаризиран од вториот сингл, „I Write Sins Not Tragedies“, албумот бил сертифициран со тројна платина во САД. Во 2006 година, основачкиот басист Брент Вилсон бил отпуштен од бендот за време на обемна светска турнеја и потоа бил заменет со Џон Вокер.Вториот албум на групата, Pretty. Odd. (2008), му претходел синглот „Nine in the Afternoon“. Тој албум означил значително отстапување од звукот на дебито на бендот. Рос и Вокер, кои го фаворизирале новиот правец на бендот, заминале затоа што Урие и Смит сакале да направат понатамошни промени во стилот на бендот. Рос и Вокер последователно формирале нов бенд, Young Veins, оставајќи ги Урие и Смит како единствени преостанати членови на Паника! во диско.

Продолжувајќи како дуо, Ури и Смит издале нов сингл „New Perspective“ за филмот „Џениферово тело“ и ги регрутирале басистот Далон Викес и гитаристот Ијан Крафорд како турнејски музичари за настапи во живо. Третиот студиски албум на групата, Vices & Virtues (2011), бил снимен единствено од Урие и Смит во 2010 година, во продукција на Џон Фелдман и Буч Вокер. Крафорд заминал откако циклусот на турнеи за Vices & Virtues завршил во 2012 година.

Како тричлена група , Урие, Смит и Викес го снимиле и издале четвртиот студиски албум на групата „Too Weird to Live, Too Rare to Die!“, во 2013 година. Пред објавувањето на албумот, Смит неофицијално го напуштил бендот поради здравствени проблеми и проблеми со дрога, оставајќи ги Урие и Викес како преостанати членови. Дуото ги регрутирало гитаристот Кенет Харис и тапанарот Дан Павлович како турнејски музичари за настапи во живо.

Во 2015 година, Смит официјално го напуштил бендот откако не настапил во живо со бендот од неговото заминување во 2013 година. Набргу потоа, Викес повторно се вратил на турнеја, што резултирало во Паника! преминување во соло проект претставен од Урие. Во април 2015 година, „Hallelujah“ бил објавен како прв сингл од Паника! во Диско на петтиот студиски албум, Death of a Bachelor (2016). Во декември 2017 година, Викес официјално го објавил своето заминување од бендот Во март 2018 година, паника! во диско издадениот „Say Amen (Saturday Night)“, главниот сингл од неговиот шести студиски албум, Pray for the Wicked (2018), кој бил објавен во јуни.

Историја[уреди | уреди извор]

Формирање како рок-бенд и рани години (2004–2005)[уреди | уреди извор]

Паника! во Диско е формирана во 2004 година во приградската област Самерлин, Лас Вегас, од пријателите од детството Рајан Рос, кој пеел и свирел гитара, и Спенсер Смит, кој свирел на тапани. И двајцата оделе во средното училиште „Бишоп Горман“ и заедно започнале да свират музика во деветто одделение. Тие го поканиле пријателот Брент Вилсон од блиското средно училиште Пало Верде да се придружи на бас, а Вилсон го поканил соученикот Брендон Урие да се испроба на гитара. Квартетот наскоро започна со проби во дневната соба на бабата на Смит. Рос првично бил главен пејач на групата, но откако го слушнале Ури како пее за време на пробите, групата одлучила да му го препушти пеењето нему. Првично, Паника! во Диско била насловена како Blink-182.

Бендот, чија цел била да звучи поразлично од многуте метал бендови во Лас Вегас, потпишала договор за снимање без да има изведено шоу во живо. Урие започнал да работи во кафулето „Тропски смути“ во Самерлин за да си дозволи кирија за новиот простор за вежбање на бендот. Урие изјавил дека пеел за бакшиш за време на неговото работење, наведувајќи на тој начин дека имал престиж како пејач. Четворицата го оставиле своето образование зад себе за да се концентрираат на музиката, Рос се скарал со својот татко кога го напуштил колеџот, а кога Урие го напуштил средното училиште, родителите го избркале од дома.[1]

Рос и Урие му испратиле демо на басистот на Fall Out Boy, Пит Венц, преку профил на LiveJournal. Венц, кој во тоа време бил во Лос Анџелес, заедно со остатокот од „Фал аут бој“, кој работел на најголемото издание на групата „Од под плутаното дрво“, заминал во Лас Вегас за да се сретне со младиот, непотпишан бенд. Кога слушнал „две до три“ песни за време на пробата на бендот, Венц бил импресиониран и веднаш посакал бендот да потпише за неговата издавачка куќа „Fueled by Ramen“, Decaydance Records ,што го направил бендот прв на новата издавачка куќа. Околу декември 2004 година, групата потпишала за издавачката куќа. Како што се појавиле вести дека Венц потпишал со Паника! (кои допрва требало да изведат шоу во живо), обожавателите на Интернет почнале да ја напаѓаат групата. „Речиси веднаш знаевме што ќе се случи“, објаснил Рос во едно интервју во 2006 година. „Имавме две песни на Интернет и луѓето веќе правеа претпоставки за тоа каков бенд сме и како ќе звучиме.[2]

Во меѓувреме, Венц започна да го промовира бендот секаде каде што е можно: од носење маици „Паника! Во диско“ на сцената до споменување на групата во интервјуата. Венц му дал брз извик на бендот за време на прес-конференцијата за новинари на ден пред доделувањето на видео-музичките награди МТВ во 2005 година: „Имам неколку бендови што излегуваат наскоро на Decaydance, едниот е овој бенд наречен Паника!“, рекол Венц. „Нивниот албум ќе биде вашиот следен омилен албум. Се вика A Fever You Can't Sweat Out - земете ја пред да го стори вашиот мал брат“. Во времето на потпишувањето на бендот, сите членови на бендот сè уште биле во средно училиште (со исклучок на Рос, кој бил принуден да се откаже од УНЛВ). Урие дипломирал во мај 2005 година, а Вилсон и Смит го завршиле училиштето преку интернет, кога бендот заминал во Колеџ Парк, Мериленд, за да го сними својот деби-албум.[3]

A Fever You Can't Sweat Out (2005–2007)[уреди | уреди извор]

Во 2006 година, бендот ја најави својата прва турнеја и оствари статус на платина на нивниот деби албум.

Бендот се преселил во Колеџ Парк, Мериленд, за да го сними својот деби албум од јуни до септември 2005 година. Иако имале само груб нацрт за песните кога пристигнале, остатокот од албумот брзо се оформувал низ маратонска сесија. „Немавме слободен ден во пет и пол недели кога бевме таму, 12 или 14 часа на ден“, рекол Рос во едно интервју во 2005 година. „Измислувавме работи во главата што ги немаше, и покрај стресот кога се обидувавме да го завршиме албумот, живеевме во еднособен стан со четири лица на кревети на спрат“,се присетил Рос. „Сите им одеа на нервите на сите. Некој би напишал нов дел за песна, а некој друг би рекол дека не им се допаѓа само затоа што им ги јадевте муслите тоа утро.“[4]

Албумот е поделен на две половини: првата половина е претежно електронски панк за танцување, додека во втората половина се појавуваат ваудевилијанско пијано, жици и хармоника. Бендот се изморил од пишување само со тапани и клавијатури и инспириран од филмските партитури (поточно делата на Дени Елфман и Џон Брион) решиле да напишат сосема друга половина. „До крајот на тоа, бевме целосно истоштени“, рече Рос од студиските сесии. По неговото завршување, „имавме две недели да се вратиме дома и да научиме како да бидеме бенд“, рекол Рос. Групата го имала своето прво шоу во живо во текот на летото 2005 година на локалното музичко место во Лас Вегас The Alley on West Charleston. После тоа, бендот организирал национална турнеја на турнејата Nintendo Fusion со менторите Fall Out Boy, како и Саундтрак на Motion City, Starting Line и Boys Night Out за остатокот од 2005 година.[5]

Времеплов[уреди | уреди извор]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Објавувања како бенд

Објавувања како соло настапи

Американски музички награди[уреди | уреди извор]

Година Категорија Номинирана работа Резултат Реф.
2018 година Алтернативен уметник Паника! во дискотека Победничка [6]
2019 година Алтернативен уметник Паника! во дискотека Номинирана [7]
Омилен поп / рок бенд / дуо / група Номинирана
Омилена поп / рок песна „ Големи надежи “ Номинирана

ГЛСЕН Годишни награди за почит[уреди | уреди извор]

Година Номинирана Награда Исход Ref.
2019 Brendon Urie Inspiration Award Победничка [8]

МТВ Европа музички награди[уреди | уреди извор]

Година Категорија Номинирана работа Резултат Реф.
2018 година Најдобра алтернатива Паника! во дискотека Победничка [9]
2019 година Најдобра карпа Паника! во дискотека Номинирана [10]
Најдоброто видео " Јас! "(Taylor Swift featuring Brendon Urie of Panic! at the Disco)
Победничка

Награди за видео музика на МТВ[уреди | уреди извор]

Година Категорија Номинирана работа Резултат Реф.
2006 година Видео на годината „ Јас пишувам гревови, а не трагедии “ Победничка [11]
Најдобар нов изведувач во видео Номинирана [12]
Најдобро групно видео Номинирана
Најдобро рок видео Номинирана [13]
Најдобра уметничка режија Номинирана [14]
2008 година Најдобро поп видео „ Девет попладне “ Номинирана [15]
Најдобра режија Номинирана [16]
2016 година Најдобро рок видео „ Победнички “ Номинирана [17]
2018 година Најдобро рок видео „ Кажи Амин (сабота навечер) “ Номинирана [18]
2019 година Најдобро рок видео „ Големи надежи “ Победничка [19]
Најдобра соработка " Јас! "(Taylor Swift featuring Brendon Urie of Panic! at the Disco)
Номинирана
Најдобри визуелни ефекти Победничка
Најдобра кинематографија Номинирана

Награди за избор на тинејџери[уреди | уреди извор]

Година Категорија Номинирана работа Резултат Реф.
2006 година Избор рок песна Јас пишувам гревови не трагедии Номинирана [20]
2008 година Избор рок песна Девет попладне Номинирана [21]
2018 година Рок изведувач Паника! во дискотека Номинирана [22]
Рок / алтернативна песна „ Големи надежи “ Номинирана
2019 година Избор музичка група Паника! во дискотека Номинирана [23]
Избор рок изведувач Победничка
Избор за песна: Група Еј Гледај Ма, јас го направив тоа Номинирана
Избор рок песна Победничка
Избор за песна: Женски изведувач " Јас! "(Taylor Swift featuring Brendon Urie of Panic! at the Disco)
Номинирана
Избор поп-песна Номинирана

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Panic! Attack“. Dose.ca. July 11, 2006. Архивирано од изворникот на March 21, 2012. Посетено на March 23, 2011.
 2. James Montgomery (July 31, 2006). „Panic! At The Disco Carry Emo-Punk Banner into VMAs With Five Noms“. MTV News. Посетено на March 20, 2011.
 3. Kalil, Mike (October 28, 2005). „Panic! Attacks“. Las Vegas Review-Journal. Архивирано од изворникот на June 29, 2011. Посетено на March 21, 2018.
 4. Cathy McCabe (October 5, 2006). „Time to hit panic button“. Herald Sun. Australia. Посетено на March 23, 2011.
 5. Herald-Journal staff reports (July 29, 2005). „Fall Out Boy to lead Nintendo Fusion Tour“. Herald-Journal. Посетено на March 26, 2011.
 6. „Here Are All the Winners From the 2018 AMAs“. Billboard (англиски). Посетено на October 10, 2018.
 7. „Post Malone, Ariana Grande, Billie Eilish dominate American Music Awards nominations“. EW (англиски). Посетено на October 24, 2019.
 8. Telling, Gillian (March 20, 2019). „Panic at the Disco's Brendon Urie to be honored at 2019 GLSEN Respect Awards“. EW. Архивирано од изворникот на 2019-04-08. Посетено на March 20, 2019.
 9. „2018 MTV EMA Winners: See The Full List“. MTV EMA (англиски). Посетено на November 4, 2018.
 10. „2019 MTV EMA WINNERS: SEE THE FULL LIST“. MTV (англиски). Посетено на November 3, 2019.
 11. Chris, Payne (August 26, 2016). „Flashback Friday: Panic! at the Disco Wins 2006 Video of the Year VMA, Gets Speech Interrupted“. billboard. Посетено на August 27, 2017.
 12. „The 2010 MTV VMA Countdown: Avenged Sevenfold Scare The Children“. MTV.
 13. „Panic! At The Disco triumph at MTV awards“. NME.
 14. „2006 MTV Video Music Award Nominations“. stereogum. Архивирано од изворникот на August 28, 2017. Посетено на April 21, 2020.
 15. „Top 10 Panic! At the Disco Songs“. thoughtco.
 16. „Panic! at the Disco Will be At the VMAS, But will 'Nine in the Afternoon' Win Them A Moonman That Night?“. mtv.
 17. „2016 Mtv Video Music Awards: See The List of VMAs Winners“. mtv.
 18. „MTV VMAs 2018 Complete Winners List“. billboard.
 19. „Here Are All the Winners From the 2019 MTV VMAs“. billboard.
 20. „Teen Choice Awards - 2006“. Awards and Winners. Архивирано од изворникот на September 5, 2014. Посетено на March 23, 2018.
 21. „2008 Teen Choice Awards winners and nominees“. Los Angeles Times. Arthur Ochs Sulzberger, Jr. June 17, 2008. Архивирано од изворникот на September 12, 2008. Посетено на March 23, 2018.
 22. „Teen Choice Awards Winners 2018: See the Full List“. people. Посетено на August 13, 2018.
 23. „Teen Choice Awards 2019: See the Complete List of Winners“. people. Посетено на August 11, 2019.