Камарина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Камарина во старогрчката митологија била нимфа.

Митологија[уреди | уреди извор]

Била една од Океанидите на градот Камарина на Сицилија. Најверојатно била најада од изворот или фонтаната на градот, односно ги персонифицирала залихите на водата во него. Неа ја споменал Пиндар.[1]

Уметност[уреди | уреди извор]

На монетата која се користела во овој град, а која датира од 415-405 година п.н.е. прикажана е како јава лебед, опкружена со бранови.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]