Казачок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Казачок (украински: Koзaчoк) е познат народен танц од Украина. Во него, мажите играат улога на козаци кои им се додворуваат на селските моми. Изведбата може да биде од аматери, професионалци или други видови играчи.