Прејди на содржината

Кажимјеж Соснковски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Генерал
Кажимјеж Соснковски
Kazimierz Sosnkowski
Генералот Соснковски во 1930-тите
Генерален инспектор на вооружените сили
На должноста
1943–1944
Претходник Владислав Шикорски
Наследник Тадеуш Бор-Коморовски
Лични податоци
Роден(а) 19 ноември 1885(1885-11-19)
Варшава, Конгресна Полска, Руско Царство
Починал(а) 11 октомври 1969(1969-10-11) (возр. 83)
Арундел, Квебек, Канада
Почивалиште Катедралата во Варшава
Професија Архитект и офицер
Потпис
Воена служба
Припадност  Втора Полска Република
Род Полски легии
Полска армија
Траење 1914–1944
Чин Генерал брони Генерал-поручник
Заповеда со Полски воени сили
Битки/војни Прва светска војна
Полско-советска војна
Втора светска војна

Кажимјеж Соснковски (полски: Kazimierz Sosnkowski) — полски генерал и политичар, фигура во борбата за независност, основач на Сојузот за активна борба, началник на штабот на Првата бригада на Полските легии за време на Првата светска војна.[1]

По воспоставувањето на Полската Држава бил заменик-премиер (1919 – 1920) и министер за воени работи (1920 – 1924), полски претставник во Друштвото на народите (1925), командант на Јужниот фронт за време на Септемвриската одбранбена кампања на полската армија, по агресијата на Третиот Рајх и СССР во 1939 година.

Наследник на претседателот на Полска, министер без ресор во владата на Владислав Шикорски во егзил (1939 – 1940), врховен командант на Сојузот на вооружена борба (1939 – 1941), врховен командант на полските вооружени сили (1943 – 1944).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Biografia Kazimierz Sosnkowski - postacie II wojny światowej“.