Прејди на содржината

Кавадаречки лакрдии

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кавадаречки лакрдии
Напишана одЗлатко Вузевски-Паја
Режирана одДиме Коцевски
УлогиВидан Станоев
Милица Гочевска
Диме Коцевски
Земја на потеклоМакедонија Македонија
Првичен јазикмакедонски
Бр. на сезони5
Бр. на епизоди45
Производство
Продуцент(и)Диме Коцевски
Времетраење10-15 минути епизода
Прикажување
Првична мрежаРТК.мк
КТВ Телевизија
Првично прикажување2017 - 2024

Кавадаречки лакрдии или "Лакардиите на Паја" (Блажо и Мара) — е хумористична телевизиска серија составена од кратки вицови. Серијата е во режија на Диме Коцевски, сценарио на Златко Вузевски-Паја.

Серијата е во продукција на РТК.мк и Кавадион продукција, камера и монтажа Тони Коцев, тон мајстор Борис Коцев.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Видан Станоев Блажо
Милица Гочевска Мара
Диме Коцевски Нацо
Никола Деков Пере
Даниел Уневски Полицаецот
Елизабета Златева Нада
Деан Атанасов Брачен советник
Валентина Ѓорѓиова Професорка
Александар Видиков Службеник
Елизабета Галабова
Сашко Орешков
Александар Малинков Златко
Марјан Димитров Келнер

Надворешни врски[уреди | уреди извор]