Диме Коцевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Диме Коцевски
Роден 31 декември 1976
Кавадарци
Националност Македонец
Познат по улогите во: Македонски народни приказни
Комшиски приказни
Занимање глумец

Диме Коцевски (р. 31 декември 1976 во Кавадарци) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец и режисер.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Коцевски ги остварил филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1999 Каца ТВ-филм Келнер
2010 Македонски народни приказни ТВ-серија
2011-2012 Македонски стари приказни ТВ-серија
2013 Тиквешко востание ТВ-серија
2014 Женски итроштини ТВ-филм
2015-2017 Кавадаречки народни приказни ТВ-серија
2016-2017 Комшиски приказни ТВ-серија
2017-2019 Лакардиите на Паја ТВ-серија Нацо
2018 Црни и криви ТВ-филм
2020-2024 Кавадаречки народни приказни ТВ-серија
2021-2023 Лакардиите на Паја ТВ-серија
2022 Ручек ТВ-филм
2023 Фениксот од Кавадарци ТВ-филм

Театарски претстави[уреди | уреди извор]

Награди[уреди | уреди извор]

  • Награда за најдобар актер за улогата на „Атанас“ во претставата „Пасивно пушење“ на 11. фестивал „Репасаж“ во српскиот град Уб. (2018)[2]
  • Награда на фестивалот "ДАФ" Кочани за најдобра режија за претставата "Не се клади на енглези" (2021)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Dime Kocevski“. IMDb. Посетено на 25 јануари 2023.
  2. „Признание за најдобар актер на фестивал во Србија за кавадарчанецот Диме Коцевски“. 20.11.2018. Посетено на 29 јули 2023. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)