Диме Коцевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Диме Коцевски
Роден 31 декември 1976
Кавадарци
Националност Македонец
Познат по улогите во: Македонски народни приказни
Комшиски приказни
Занимање глумец

Диме Коцевски (р. 31 декември 1976 во Кавадарци) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец и режисер.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Коцевски ги остварил филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1999 Каца ТВ-филм Келнер
2010 Македонски народни приказни ТВ-серија
2011-2012 Македонски стари приказни ТВ-серија
2014 Женски итроштини ТВ-филм
2015-2017 Кавадаречки народни приказни ТВ-серија
2016-2017 Комшиски приказни ТВ-серија
2017-2019 Лакардиите на Паја ТВ-серија Нацо
2018 Црни и криви ТВ-филм
2020-2023 Кавадаречки народни приказни ТВ-серија
2021-2023 Лакардиите на Паја ТВ-серија
2022 Ручек ТВ-филм

Театарски претстави[уреди | уреди извор]

 • Госпоѓа Министерка
 • Сомнително лице
 • Женидба
 • Лазо
 • Од кол на кол
 • Стујардеси
 • Професионалец
 • Пасивно пушење
 • Кец на десетка
 • Тетовирани души
 • Не сега драга
 • Како да (НЕ) снимиш мрсен филм

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Dime Kocevski“. IMDb. Посетено на 25 јануари 2023.