Кабалајски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кабалајски јазик
Kaba Lai
Застапен воЧад
Подрачјецентрален
Говорници18.000  (1993)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3kvf

Кабалајскиот е афроазиски јазик, дел од групата на чадски јазици од подгрупата на источночадски јазици.

Преглед[уреди | уреди извор]

Според податоците од пописот од 1993 година, јазикот го зборувале 17.900 луѓе. Јазикот се зборува во Лаи во регионот Танџиле во Чад. За јазикот нема забележано дијалекти и не е пишан јазик.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кабалајски јазик на „Етнолог“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]