КЛМ

Од Википедија — слободната енциклопедија
КЛМ
IATA ICAO Ознака
КЛ КЛМ КЛМ
Основан7 октомври 1919; пред 104 години (1919-10-07)
ЈазлиАеродором Амстердам
Програма за чести летачиFlying Blue
СојузSkyTeam
Подружници
Летала119
Одредишта145
ГеслоПатување од инспирација
Матично претпријатиеAir France–KLM
СедиштеАмстелвен, Холандија
Раководство
Приходи€9.80 billion (2016)[4]
Работен прилив€691 million (2016)[4]
Вработени35,488 (2015)
Мрежо местоklm.com
Авион КЛМ во Минхен

KLM Royal Dutch Airlines, легално Koninklijke Luchtvaart Maatschappij N.V. (literal translation: Royal Aviation Company, Inc.),[5] е холандски авиопревозник, член на групацијата КЛМ-ЕР Франс и член на SkyTeam авикомпанијата .[6] КЛМ е со седиште во Амстелвен, со центар во близината на Аеродром Амстердам од каде лета на домашните и меѓународните линии. .. Основана во 1919 година, КЛМ е најстарата авиокомпанија во светот која сè уште работи под нејзиното оригинално име и има 35.488 вработени и флота од 119 од 2015 .[7] КЛМ работи со редовни патнички и карго услуги на 145 светски одредишта.

Надворешни врки[уреди | уреди извор]

  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име FI founder 1959.
  2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име FI founder 1971.
  3. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име elbersceo.
  4. 4,0 4,1 http://www.airfranceklm.com/sites/default/files/communiques/fy_2016_press_release_en.pdf
  5. klm.com - Koninklijke Luchtvaart Maatschappij N.V. Архивирано на 10 октомври 2017 г. retrieved 6 December 2016.
  6. „Air France: Strikers against reality“. The Economist. Paris. 20 September 2014. Посетено на 14 April 2015.
  7. „About KLM — Facts & Figures“. KLM. Посетено на 26 May 2011.