Прејди на содржината

КК Апоел

Од Википедија — слободната енциклопедија
КК Апоел
ЛигаПрва дивизија Кипра
Основан1947.
МестоНикозија, Кипар
Дресови
Домашен jersey
Team colours
Домашен
Гостински jersey
Team colours
Гостински


КК Апоел (грчки: ΑΠΟΕΛ) е кипарски кошаркарски клуб од Никозија. Во сезоната 2014/15 година се натпреварувал во Првата дивизија на Кипар.

Историја

[уреди | уреди извор]

Клубот е основан во 1926 година, но кошаркарскиот клуб бил формиран дури во 1947 година. Клубот е втор најтрофејен тим на кипарскиот шампионат со 11 освоени титули. 11 пати бил освојувач на националниот куп, што го прави најуспешен на овој куп.

Најголем успех во европските натпреварувања се смета четвртфиналето на ФИБА Еуро Чаленџ (анг: FIBA EuroChallenge) во сезоната 2009/10.

национално

[уреди | уреди извор]
  • Шампионат на Кипар:
    • Првак (11): 1976, 1979, 1981, 1995, 1996, 1998, 1999, 2002, 2009, 2010, 2014 година.
  • Куп на Кипар:
    • Победник (12): 1973, 1979, 1984, 1986, 1991, 1993, 1994, 1995, 1996, 2001, 2003, 2016 година.

Познати играчи

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]