КИА

Од Википедија — слободната енциклопедија

Киа или Киа Моторс (корејски: 기아) — јужнокорејско претпријатие за производство на автомобили, со седиште во Сеул. Киа е вториот најголем автопроизводител во Јужна Кореја, со вкупна продажба од над 2,8 милиони возила во 2019 година. Од 2015 година, Киа е во сопственост на Хјундаи, кој поседува 33,88 % од акциите. Истовремено, Киа има сопственички удели во повеќе до 20 подружници на Хјундаи. Според објаснувањето на претпријатието, името „Киа“ е изведено од корејските знаци 起 (што значи: изгрева, се крева) и 亞 (што значи: Азија), така што зборот „Киа“ буквално значи „Изгрева од Источна Азија“.[1][2][3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „5 Things You Didn't Know About Kia Motors“. Carriage Kia. Архивирано од изворникот August 13, 2018. Посетено на August 13, 2018.
  2. „Kia 品牌徹底研究“. kia.com.tw. Архивирано од изворникот September 2, 2019. Посетено на 2 September 2019.
  3. „What does Kia mean?“. kia.com. Посетено на 2 September 2019.[мртва врска]