И други приказни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

И други приказни (бугарски: И други истории) — збирка раскази на бугарскиот писател Георги Господинов од 2001 година, во издание на „ЖАНЕТ-45“ од Пловдив. На македонски јазик, збирката е објавена во 2006 година во издание на „Темплум“, како 44 книга во рамките на едицијата „Магма“. Преводот од бугарски јазик е дело на Никола Маџиров.

Технички карактеристики[уреди | уреди извор]

Збирката е печатена во мал формат (18 сантиметри), во мек повез и има 123 страници. Книгата е каталогизирана во Народната и универзитетска библиотека Св. „Климент Охридски“ - Скопје и ја носи меѓународната ознака ISBN 9989-902-82-8. Графичкото уредување и дизајн е дело на фирмата „Точка“. На предната корица е наоѓа слика на Ман Реј, додека на задната корица е даден кус осврт врз книгата и попис на објавените книги во едицијата „Магма“.[1]

Содржина[уреди | уреди извор]

Збирката „И други приказни“ содржи 21 расказ, а покрај нив, на крајот од книгата е дадена куса биографија на авторот. Во збирката се застапени следниве раскази:[1]

 • Осмата ноќ
 • Човекот со многуте имиња
 • Први чекори
 • Една втора приказна
 • Приказна од железничката станица
 • Кристин кој мавта од возот
 • Мува во писоарот
 • За вкусот на имињата
 • За крадењето приказни
 • Задоцнетиот подарок
 • Л.
 • Божикната душа на едно прасе
 • Кошмарот на една дама
 • Третиот
 • Божури и незаборавки
 • Слепата Вајша
 • Жива душа
 • Ковањето на бугарската обетка
 • Белите гаќи на приказната
 • Последна приказна за 90-те
 • Гаустин

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Георги Господинов, И други приказни, Темплум, Скопје, 2006.