Истрајна љубов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Истрајна љубов
EnduringLove.jpg
Прво издание на книгата
АвторИјан Мекјуан
Наслов на
оригиналот
Enduring Love
ЗемјаАнглија
ЈазикАнглиски
Жанрроман
Издадена
1997
Страници247 стр
OCLC37706997

Истрајна љубов (англиски: Enduring Love) е роман на британскиот писател Ијан Мекјуан, кој во 2004 доби истоимена филмска адаптација.

Резиме[уреди | уреди извор]

Еден пролетен ветровит ден, мирниот и организиран живот на Џо Роуз ќе биде нарушен по една несреќа со воздушен балон. Тоа попладне, како што Џо подоцна ќе се присети, можеше да заврши само со трагедијата да не се случеше и неговата кратка средба со Џед Пери. Без да знае Џо, она што ќе се случи меѓу нив двајца тој ден, кај Пери ќе разбуди толку моќна опсесија што ќе го стави на тест научниот рационализам на Џо, ќе претставува закана за љубовта на неговиот живот, жена му Клариса, и ќе го доведе до работ на лудило и злосторство.[1]

Белешки[уреди | уреди извор]