Историја на западната мода

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Историја на западната мода е историја на модата на облекување за мажи и жени во западна Европа и други земји под нејзино влијание во периодот од 1500 до денес.

Историја на модата по период[уреди | уреди извор]

Краток преглед на промените на силуетата во женската мода во периодот 1794-1887