Истанбулски воздухопловен музеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Истанбулски воздухопловен музеј
Havacılık Müzesi
Карта
Општи податоци
ГрадСан Стефано, Истанбул
ЗемјаТурција

Истанбулски воздухопловен музеј (турски: Havacılık Müzesi) — музеј кој се наоѓа во Сан Стефано, во близина на Истанбул, Турција. Плоштината на музејот изнесува 65.000 метри. Во музејот се наоѓаат голем број на различни авиони, хеликоптери и оружја кои биле користени од страна на турската армија.

Освен тоа, во музејот се наоѓаат и остатоци од таков вид од времето на Отоманското Царство. До музејот, како најлесен начин за пристигнување е преку воз од станицата Сиркечи. Патувањето е околу 40 минути/ влезот за возрасни е 6 турски лири (2009 година).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 40°57′50″ N; 28°49′33″ E / 40.963862° СГШ; 28.825765° ИГД / 40.963862; 28.825765