Иса Квенсел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Иса Квенсел

Иса Квенсел (21 септември 1905 – 3 ноември 1981) била шведска актерка и оперска сопранка, која се појавила во повеќе од 50 филмови, драми, опери, ТВ и радио емисии. Во 1939 година, таа ја добила главната улога во светската премиера на филмот „Умри Катрин“ на Ерих Волфганг Корнголд во Кралската шведска опера.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Isa Quensel на IMDb logo.svg Семрежната филмска база на податоци (англиски)