Прејди на содржината

Исабел Пантоха

Од Википедија — слободната енциклопедија

Марија Исабел Пантоха Мартин ( ;р. 2 август 1956) е шпанска пејачка. Родена е во областа Триана во Севиља, Шпанија. Таа има издадено повеќе од десетина албуми во текот на кариерата долга повеќе децении, главно од жанрот копла, и е позната по нејзиниот специфичен андалусиски стил.

Биографија[уреди | уреди извор]

Родена е во ромско семејство на музичари. И нејзиниот татко и нејзиниот дедо биле пејачи.

Пантоха почнала да настапува предвреме на седумгодишна возраст во фламенко ансамблот на нејзината роднина Чикетете. На 17 години го запознала својот „маестро“ Хуан Солано Педреро, кој ги напишал нејзините први хитови заедно со писателот и поет Рафаел де Леон. Пантоха негувала копла, жанр во опаѓање во моментот кога повторно го популаризирала. Некои од нејзините рани хитови беа „El Pájaro Verde“, „Garlochí“ или „El Señorito“. Во 1983 година таа го издаде својот прв поп албум, Cambiar por ti, кој ја вклучуваше истоимената песна, „En la Niebla“ или „Nada“. Од тој момент, Пантоха ги менуваше баладите и романтичните песни со копла.

На 30 април 1983 година се омажила за тореадорот Франциско Ривера Перес „Пакири“ ; венчавката беше широко покриена од шпанските медиуми бидејќи и тие беа популарни и успешни и тие го отелотворија романтичен шпански стереотип за тореадорот и „ тонадилерата “ . На 26 септември 1984 година загинал во коридата; Пантоха стана познат како „шпанската вдовица“ во медиумите и редовна насловна страница на озборувачките списанија . По подолга пауза, таа го издаде албумот Маринеро де Лукес компониран од Хосе Луис Пералес, кој беше продаден во еден милион примероци во Шпанија.

Во 1988 година, таа го издаде Десде Андалусија, албум произведен од мексиканскиот пејач и текстописец Хуан Габриел . Во 1989 година таа го издаде Se me енамора el alma, нејзиниот најкомерцијален албум, со модерни програмирани битови, компонирани од Пералес.

Во 1990 година, Пантоха глуми во филмот Yo soy еса, заедно со Хосе Коронадо и Лолес Леон, во режија на Луис Санз. Една година подоцна, таа глуми во друг филм, El диа que наси yo, во режија на Педро Олеа, заедно со Артуро Фернандес и Хоаким де Алмеида .

Пантоха има издадено повеќе од десетина албуми и има обиколено низ Шпанија и Латинска Америка низ годините.

Нејзиниот сопруг, тореадорот Франциско Ривера Перес, професионално познат како „ Пакири “, почина на 36-годишна возраст во коридата на 26 септември 1984 година, кај роговите на бикот Ависпадо во Позобланко, Кордоба . Исабел Пантоха и „Пакири“ имаа син по име Франциско Хосе Ривера Пантоха (роден на 9 февруари 1984 година во Севиља ), попознат како Кико Ривера или „Пакирин“. Пантоха има уште една ќерка, по име Марија Исабел Пантоха Мартин (родена на 8 ноември 1995 година во Лима, Перу ), која ја посвои во 1996 година и која е попозната како Иса Пантоха или „Шабелита“. Двете нејзини деца се телевизиски личности кои учествувале во реални шоуа .

Правни проблеми[уреди | уреди извор]

Пантоха беше уапсен во април 2013 година од шпанската полиција . Таа беше обвинета дека наводно била соучесник на нејзиното поранешно момче Хулијан Муњос, кој беше обвинет за перење пари, поткуп меѓу другите криминални активности додека беше градоначалник на Марбела . Таа беше прогласена за виновна и осудена на затворска казна од 24 месеци. Подоцна платила околу четири милиони евра и се изјаснила да не мора да оди во затвор.[1]

На 3 ноември 2014 година, поротата во Малага одлучи да го одбие барањето за суспензија на затворот и нареди итно влегување на Пантоха во затворскиот комплекс во рок од 3 дена по пресудата.[2][3] Судењето и влегувањето на Пантоха во затвор беа широко покриени од шпанските медиуми. Таа беше ослободена од затвор на 10 февруари 2016 година.[4]

Дискографија[уреди | уреди извор]

 • 1974 – Fue por tu voz
 • 1975 – Que dile y dile
 • 1976 – Ниња Исабела
 • 1978 – Y no estaba muerto, не, не
 • 1979 – 22 абриле тенго
 • 1981 – Ал Алимон
 • 1981 – Аманте, аманте
 • 1982 – Вива Тријана!
 • 1983 – Cambiar por ti
 • 1985 – Маринеро де Луцес
 • 1987 – Tú serás mi Navidad
 • 1988 – Десде Андалусија
 • 1989 – Се ме енамора ел алма
 • 1990 – La canción española
 • 1992 – Коразон херидо
 • 1993 – Де Нади
 • 1996 – Амор етерно
 • 1998 – Венено
 • 1999 – А ту вера
 • 2002 – Донде ел коразон ме леве
 • 2003 – Соја комо соја: grandes éxitos
 • 2003 – Mi Navidad flamenca
 • 2004 – Буена суерте
 • 2005 – Од Pumpin' Dolls
 • 2005 – Sinfonía de la copla
 • 2005 – Mi canción de Navidad
 • 2006 – 10 boleros y una canción de amor
 • 2010 – Исабел Пантоха (шпанска титула) / Енкуентро (титула во Латинска Америка)
 • 2016 – Hasta que se apague el sol
 • 2020 - Canciones que me gustan
 1. „Isabel Pantoja, condenada a 24 meses de cárcel por blanqueo de capitales | Andalucía-Málaga“. El Mundo. Spain. Посетено на June 1, 2015.
 2. „Isabel Pantoja entra en la cárcel | España“. EL PAÍS. Посетено на June 1, 2015.
 3. Roterman, Natalie. „Isabel Pantoja Sentenced To Two Years in Prison For Money Laundering“. Latin Times. Посетено на January 7, 2015.
 4. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на February 10, 2016. Посетено на February 10, 2016.