Ирина Римес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ирина Римес
Основни податоци
Родено имеIrina Rîmeș
Роден(а)22 август 1991
Country flag c. Извоаре, Флорештски реон, Молдавија
Жанр(ови)поп
Занимање/њаПејач
Години на активност2016 - денес
Мрежно местоirinarimes.ro

Ирина Римес (молдавски: Irina Rimes; 22 август 1991 година, Флорешти), познат и по имињата Ирина Ремеш и Irra е молдавска пејачка и композитор, која моментално работи во Букурешт.[1]

Пејачката стана позната по учеството во 2012 година во молдавската „Фабрика за ѕвезди“ (молдавски: Fabrica de Staruri), каде стигна до финалето.[2]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

 • Despre el (2017)
 • Cosmos (2018)

Слободни[уреди | уреди извор]

 • «Visele» (2016)
 • «I Loved You» (feat. DJ Sava) (2016)
 • «Iubirea noastră mută» (2016)
 • «Da' ce tu» (2016)
 • «Haina ta» (2016)
 • «Ce s-a întâmplat cu noi» (2017)
 • «Cupidon» (feat. Guess Who) (2017)
 • «Piesa noastră» (feat. Killa Fonic) (2017)
 • «Stai lângă mine» (feat. Vunk) (2017)
 • «My Favourite Man» (2017)
 • «Bandana» (feat. Killa Fonic) (2017)
 • «Bolnavi amandoi» (2017)
 • «Cosmos» (2017)
 • «Octombrie Roșu» (2017)
 • «Eroii pieselor noastre» (2017)
 • «Beau» (2018)
 • «În Locul Meu» (2018)

Наводи[уреди | уреди извор]