Излет (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Излет“
РежисерНејц Газвода
СценаристНејц Газвода
Главни улогиЛука Цимприќ
КинематографијаМарко Брдар
Премиера4 октомври 2011 (2011-10-04) (Германија)
19 јануари 2012 (2012-01-19) (Словенија)
Времетраење81 минута
ЗемјаСловенија
Јазиксловенечки

Излет (словенечки: Izlet) ― словенечки драмски филм од 2011 година, во режија на Нејц Газвода. Филмот бил избран за словенечки претставник за Оскар за најдобар странски јазик на 85-тото доделување на Оскарите, но тој не добил место во последниот потесен список.[1]

Улоги[уреди | уреди извор]

  • Лука Цимприќ како Андреј
  • Јуре Хенигман како Грегор
  • Нина Раковец како Зива

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Slovenski kandidat za tujejezičnega oskarja bo Izlet“. MMC RTV-SLO. 14 септември 2012. Посетено на 23 април 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]