Прејди на содржината

Иван Тишов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иван Тишов
"Art" (Umjetnost) by Ivan Tišov, Croatian Institute of History
Роден(а)8 февруари 1870(1870-02-08)
Вишковци near Đakovo, Austria-Hungary
(today's Croatia)
Починал(а)20 септември 1928(1928-09-20) (возр. 58)
Загреб, Кралство СХС
(today's Croatia)
НационалностCroatian
Познат(а) поOil painting, graphic art
Правецсецесионизам

Иван Тишов (8 февруари 1870 – 20 септември 1928) бил хрватски сликар. Студирал уметност на Академијата за ликовни уметности во Минхен, враќајќи ги идеите од минхенскиот сецесионизам во Загреб. Тој е најпознат по неговата работа во јавните згради во Загреб, и сликите во црквите во неговата родна Славонија во североисточна Хрватска.