Зунмод

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Zuunmod.jpg

Зунмод (монголски: Зуунмод) е град во Монголија и главен град на покраината Тов. Градот се наоѓа 30 км јужно од Улан Батор и има население од 14.660 жители[1]. Зунмод бил основан како центар на Тов во 1924.

Сточарство[уреди | уреди извор]

Во 2004, Зунмод официјално имал 24 000 животни, од кои 8.500 кози, 12.000 овци, 2.000 говеда и многу грла коњи и камили.[2].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Покраина Тов - Зунмод

  1. "Төв аймгийн төв Зуунмод хот нь 1918 га газартай": Töv aimag official site
  2. National Statistical Office: Livestock count 2004 (in Mongolian), p.109

Координати: 47°42′25″N 106°56′58″E / 47.70694° N; 106.94944° E / 47.70694; 106.94944