Зорнциг-Аблас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зорнциг-Аблас
Место во Мигелн
Грб на Зорнциг-Аблас
Зорнциг-Аблас is located in Германија
Зорнциг-Аблас
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Град Мигелн
Основни податоци
Површина 31,89 км2
Надм. височина 190 м
Население 2.260  (31 декември 2009)
 - Густина 71 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04769
Повик. бр. 034362, 034364
Портал www.sornzig-ablass.de
Координати 51°13′N 13°1′E / 51.217° N; 13.017° E / 51.217; 13.017Координати: 51°13′N 13°1′E / 51.217° N; 13.017° E / 51.217; 13.017

Зорнциг-Аблас (германски: Sornzig-Ablaß) — село и поранешна општина во округот Северна Саксонија, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2011 година е дел од градот Мигелн.