Змагослав Сагадин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Змаго Сагадин
Сагадин во 2006
Сагадин во 2006
Висина1.91 м
Тежина88 кг
Роден1 ноември 1952 (1952-11-01) (67 г.)
Цеље
НационалностСловенец
Проф. кариера1974–
Репрезентација
Награди25 шампионски титули, 9 награди

Змагослав „Змаго“ Сагадин (роден на 1 ноември 1952 во Цеље) — словенечки кошаркарски тренер. Змаго Сагадин бил бивш предводник ги на МЗТ Аеродром.

Сагадин ја основал првата кошаркарска селекција на словенската репрезентација и е еден од основачите на Јадранската кошаркарска лига. Се смета за еден од најуспешните словенски и европски тренери со 25 титули државен првак, како во домашните првенства, така и на светско ниво. Девет пати ја добил наградата за најдобар тренер на годината во Словенија и добитник е на многу други признанија поврзани со неговата тренерска кариера.