Злато (планина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Злато
Злато (Бабуна) 02.jpg
Поглед кон планината
Највисока точка
Надм. вис.1.422
Географија
МестоМакедонија

Злато е средновисока македонска планина што се протега северно од Прилеп, помеѓу Стара Река и Прилепска Река, во североисточниот дел на Пелагонија. Претставува западна огранка на масивот на планината Бабуна. Сочинува природна целина со површина од 50 км2. Највисок врв е Златоврв со 1.422 м. Злато има исклучително природни вредности, а тоа се најразновидните денудациони облици. Овие вредности според бројноста, манифестацијата и изразеноста на Злато претставуваат ретка појава. Затоа, планината е ставена на привремената листа на УНЕСКО во Париз за заштита на природното наследство.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Обновено Златното јаболко на Златоврв“, Вест (посет. 20 април 2010 г). (на македонски)