Прејди на содржината

Златен Дедал

Од Википедија — слободната енциклопедија

Златен Дедал претставува награда за високи достигнувања во областа на аудиовизуелните уметности, која ја доделува Универзитетот за Аудиовизуелни Уметности ЕСРА од Скопје. Доделувањето на наградите традиционално се одржува во Кинотеката на Македонија.

Лауреати[уреди | уреди извор]

Година Добиник Занимање Образложение
2009[1] Ѓорѓи Василевски филмолог за животно остварување
Ристо Стефановски театролог за животно остварување
Вања Лазарова музички интерпретаор за животно остварување
Благоја Дрнков фотограф за животно остварување
2010[2] Мери Бошкова глумица за високи достигнувања во областа на аудиовизуелните уметности
Дарко Марковиќ карикатурист, сатиричар и аниматор за високи достигнувања во областа на аудиовизуелните уметности
Зафир Хаџиманов кантавтор и шансониер за високи достигнувања во областа на аудиовизуелните уметности
Иван Ивановски театарски критичар и публицист за високи достигнувања во областа на аудиовизуелните уметности
Есма Реџепова пејачка за високи достигнувања во областа на аудиовизуелните уметности

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Златен Дедал за Вања Лазарова, Дрнков, Василевски и Стефановски“. Вечер. 9 мај 2009  :: Бр. 14096. Посетено на 2013-02-05. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)[мртва врска]
  2. „ЕСРА ќе ги додели наградите „Златен Дедал". Журнал. 25 јуни 2010. Посетено на 2013-02-05.[мртва врска]

Поврзано[уреди | уреди извор]