Зирау

Координати: 50°32′35″N 12°4′34″E / 50.54306° СГШ; 12.07611° ИГД / 50.54306; 12.07611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зирау
Место во Розенбах
Црква во Зирау
Црква во Зирау
Црква во Зирау
Зирау во рамките на Германија
Зирау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Општина Розенбах
Основни податоци
Површина 15,66 км2
Надм. височина 443 м
Население 1.584  (31 декември 2009)
 - Густина 101 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08548
Повик. бр. 037431
Портал www.syrau.de
Координати 50°32′35″N 12°4′34″E / 50.54306° СГШ; 12.07611° ИГД / 50.54306; 12.07611

Зирау (германски: Syrau) — село и поранешна општина во округот Фогтланд, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2011 година е дел од општината Розенбах.