Зипули

Од Википедија — слободната енциклопедија

 

Зипули
Зипули
Зипули
Земја на потеклоИталија
Регион или државаКалабрија
Главни состојкиБрашно, компир
Cookbook: Зипули на Викикниги 

Зипула е пржено тесто направено по рецепт од Калабрија, Италија. Зипула се прави со брашно, вода, квасец, варени компири и малку сол.[1] Има многу варијации: често се додава аншоа, но може да се додадат и солен бакалар, сирење, сушени домати, маслинки или 'ндуја.[2]

Иако постојат варијации кај некои калабриски семејства, тестото од зипула се подготвува со свеж магдонос, формиран во зипули и пржен во многу масло.

Тие се традиционални за провинциите Реџо Калабрија, Катанзаро и Вибо Валентиа.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Zippuli recipe“. Il Globo (англиски). Посетено на 25 February 2022.
  2. „Zippuli - Traditional Appetizer From Calabria“. TasteAtlas. Посетено на 25 February 2022.