Зенфтенбершко Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зенфтенбершко Езеро
Поглед на Зенфтенбершкото Езеро
ПодрачјеГорен Шпревалд-Лужица, Бранденбург
Координати51°30′0″N 14°01′0″E / 51.50000° СГШ; 14.01667° ИГД / 51.50000; 14.01667Координати: 51°30′0″N 14°01′0″E / 51.50000° СГШ; 14.01667° ИГД / 51.50000; 14.01667
Видвештачко езеро
Главни приливиШварце Елстер
Главни истециШварце Елстер
Сливни земји Германија
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
13,00 км² км2
Најг. длабочина28 м м
Надм. височина99 м м

Зенфтенбершкото Езеро (германски: Senftenberger See) е езеро во округот Горен Шпревалд-Лужица, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Езерото се наоѓа на 99 метри надморска височина и има вкупна површина од 13 км². Сместено е во околината на градот Зенфтенберг.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]