Прејди на содржината

Зелена партија на Малезија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зелена партија на Малезија
малајскo nameParti Hijau Malaysia
Основана2010; пред 14 години (2010)
ИдеологијаЗелена политика
Политика на Малезија
Политички партии
Избори

Зелената партија на Малезија (малајски: Parti Hijau Malaysia, Парти хиџау Малајсија) ― политичка партија во Малезија со фокус на зачувување на животната средина. Создадена е во 2010 година, но останува семрежно виртуелно движење.[1] Првичната намера на основачот Азлан Аднан била да ги зајакне и обедини сите еколошки невладини организации во Малезија и да ја турне зелената агенда во малезиската политичка свест.[2][3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lucia Lai (23 март 2012). „Cultivating the Green Party of Malaysia“. UCANews Daily. Посетено на 12 мај 2022.
  2. „Green Party to stay out of polls | Free Malaysia Today“. freemalaysiatoday.com. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 12 мај 2022.
  3. „The Animals & Greens Party of Malaysia – Parti Hijau for Malaysia! | Malaysia Today“. malaysia-today.net. Архивирано од изворникот на 2015-06-26. Посетено на 12 мај 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]