Здружение на вселенски истражувачи

Од Википедија — слободната енциклопедија

Здружението на вселенски истражувачи ― непрофитна организација со членство составено од луѓе кои завршиле барем една Земјина орбита во вселената (над 10 км, како што е дефинирано од страна на Федерацијата за меѓународна аеронаутика. Основано било во 1985 година, а сегашното членство е над 400 од 37 различни земји. Организацијата обезбедува форум за промоција на вселенско истражување, како и вселенска наука и инженерство и еколошка свест.

Вдахнат од неговото пријателство со авторот Мајкл Марфи и учеството во советско-американската програма за размена на Институтот Есален , астронаутот на НАСА, Русти Швајкарт, го основал Здружението заедно со космонаутите Алексеј Леонов, Виталиј Севастјанов и Георги Гречко.[1]

Планетарен конгрес[уреди | уреди извор]

Планетарниот конгрес на Здружението на вселенски истражувачи е годишен форум за членовите на ЗВИ. Се одржува во различна земја домаќин секоја година. Во 2013 година, од 1 јули до 5 јули, во Келн, Германија бил одржан 26-от Планетарен конгрес. Бил поддржан од Германскиот авиовселенски простор и Европската вселенска агенција и вклучувал настани за јавна публика и прес-конференции, како и внатрешни состаноци и предавања. Осумдесет и двајца астронаути и космонаути присуствувале на настанот.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Biographical Data for Russell L. (Rusty) Schweickart“. NASA Johnson Space Center. Посетено на 19 јуни 2021.
  2. „XXVI Congress of the Association of Space Explorers“. Association of Space Explorers. Архивирано од изворникот на 8 март 2018. Посетено на 19 јуни 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]