Прејди на содржината

Зајдевиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зајдевиц
Seidewitz
Местоположба
Физички особености
УстиеГотлојба
Должина25 км
Особености на сливот

Зајдевиц е река во Саксонија, Германија. Таа е лева притока на Готлојба, во која се влева во градот Пирна. Нејзиниот извор е на Источните Рудни Планини, близу селото Брајтенау. Тече низ градот Либштат. Нејзината должина е 25 километри.

Поврзано[уреди | уреди извор]