Зајдевиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зајдевиц
Seidewitz
Liebstadt (05) 2006-05-19.jpg
Зајдевиц во Либштат
ЗемјаГерманија
Слив
Главен изворИсточни Рудни Планини
УстиеГотлојба
Физички особености
Должина25 км

Зајдевиц е река во Саксонија, Германија. Таа е лева притока на Готлојба, во која се влива во градот Пирна. Нејзиниот извор е на Источните Рудни Планини, близу селото Брајтенау. Тече низ градот Либштат. Нејзината должина е 25 километри.

Поврзано[уреди | уреди извор]