Замок на змии

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Замок на змии
Yılankale
Општи податоци
ГрадАдана
ЗемјаТурција

Замокот на змиите (турски: Yılankale)) е тврдина која се наоѓа во Адана, Турција. Се смета дека била изградена во времето на крстоносните војни во 12 век или 13 век и како таква била тврдина и дел на Кралство Ерменија. Во внатрешноста на замокот се наоѓа црква со неколку соби.