ЖС „Овче Поле“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ЖС „Овче Поле“
ЖС „Овче Поле“ (12).JPG
МестоположбаАмзабегово, Светиниколско
Координати41°48′19.38″N 22°00′33.39″E / 41.8053833° СГШ; 22.0092750° ИГД / 41.8053833; 22.0092750
Колосеци3
Изградба
АрхитектПетар Гачиќ
Историја
Отворена1924
Сообраќај
Патници (2010)3.000 [1]
Местоположба
Овче Поле is located in Република Македонија
Овче Поле
Овче Поле
Овче Поле (Република Македонија)

ЖС „Овче Поле“железничка станица во источниот дел на Македонија на пругата од Велес кон Кочани. Се наоѓа недалеку од селото Амзабегово, Светиниколско, на 10 км јужно од градот Свети Николе. Нејзината изградба започнала во 1923 г. под водство на архитектот Петар Гачиќ, а пуштена е во употреба во 1924 г.

Станицата првично имала богати фасадни украси кои денес се отсутни поради несоодветната обнова по нејзиното настрадување во Втората светска војна.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Транспорт и други услуги, 2010. Државен завод за статистика на Република Македонија. 2011. стр. 17. ISBN 9786082270463. http://www.stat.gov.mk/Publikacii/8.4.11.03_700.pdf. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]