Ерменска револуционерна федерација

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ерменска револуционерна федерација
Հայ Յեղափոխական Դաշնակցութիւն
ПретседателХрант Маркарјан
ОсновачиКристапор Микаелијан
Степан Зоријан
Симон Заваријан
ГеслоСлободна, Независна и Обединета Ерменија[1]
Основана1890
ШтабЕреван, Ерменија
МладинаЕрменска млада федерација
Членови6,800 (во Ерменија; 2012)[2]
ИдеологијаСоцијалдемократија[3]
Полит. положбаценат-лево
Меѓународна припадностСоцијалистичка интернационала
БоиЦрвена
Национално собрание на Ерменија
5 / 131
National Assembly of Nagorno-Karabakh
6 / 33
Парламент на Либан
2 / 128
Либанска влада
2 / 30
Мрежно место
arfd.info
Политика на Ерменија
Политички партии
Избори

Ерменската револуционерна федерација е политичка партија која била основана во Тифлис (подоцна преименуван во Тбилиси) во 1890 година од Кристапор Микаелјан, Степан Зоријан и Симон Заваријан. Партијата функционирала во Ерменија и во други земји каде што постоеле компактни ерменски заедници - претежно во Либан и во Нагорно Карабах. Идеологијата на партијата е социјализам во комбинација со ерменски национализам. Спровела кампањи за признавање на ерменскиот геноцид како и за добивање на репарации. Во 1917 година одиграла важна улога за формирање на Демократска Република Ерменија која паднала под советска власт во 1920 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Verluise, Pierre (1995). Armenia in crisis: the 1988 earthquake. Detroit: Wayne State University Press. стр. 38. ISBN 9780814325278.
  2. (ерменски) „Յուրաքանչյուր երկրորդ չափահաս հայաստանցին կուսակցակա՞ն“. Tert.am. 15 March 2012. Архивирано од изворникот на 2014-10-06. Посетено на 1 October 2013.
  3. „U.S. Embassy releases study on Armenian-Americans“. Архивирано од изворникот на 2007-10-11. Посетено на 2006-12-27.