Енравота

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Енравота
Роден(а) 9 век,
Умрел(а) 833
Почитуван(а) во Бугарија
Слава 28 март

Енравота е христијански светец од 9 век.

Енравота бил најстариот син на хан Омуртаг. Бил канонизиран како Светиот маченик Бојан-Енравота, кнез Бугарски.