Звиница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Звиница
Бугарски принц
Роден(а)825 или 795
Починал(а)9 век
ДинастијаКрумова династија (најверојатно Дуло)

Звиница — втор син на бугарскиот владетел хан Омуртаг и татко на хан Пресијан. Звиница починал премногу млад.